• 10.05.17, 17:20
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Starman ja Elisa avasid uuendusliku 10G optilise võrgu

Starman ja Elisa avasid 10. mail Eestis uue põlvkonna fiiberoptilise 10G võrgu, hakates koostöös Nokiaga esimese operaatorina Euroopas pakkuma 10G EPON tehnoloogial põhinevat ülikiiret internetiühendust.
Starmani tehnoloogiadirektor Jaanus Erlemann
  • Starmani tehnoloogiadirektor Jaanus Erlemann Foto: Rasmus Kooskora
“Maailma juhtiva võrgulahenduste pakkuja Nokia tehnoloogial põhineva uue põlvkonna võrguga oleme valmis pakkuma sümmeetrilist internetiühendust kiirusega kuni 10Gbps,” ütles Starmani tehnoloogiadirektor Jaanus Erlemann. “Uus tehnoloogia annab võimaluse arendada võrku lähtudes klientide homsetest vajadustest ning teha seda operaatori vaates efektiivselt ja sobiva hinnastamismudeliga.”
Tallinnas Euroopa esimese 10G optilise võrgu ametlikult avanud majandus- ja taristuminister Kadri Simson ütles, et tal on väga hea meel, et Eesti ühiskond ja ettevõtted oma uuendusmeelsuses on Euroopas esirinnas. „Ajal, kui paljudes Euroopa riikides on internetiteenuse miinimumtaseme ootuseks seatud 30Mbps, on see Eestis juba igapäevane ning me oleme valmis järgmiseks sammuks, pakkudes esimesena Euroopas kodukasutajatele internetikiirust kuni 10Gbps.”
Kelly Sildaru ja majandus- ja taristuminister Kadri Simson
  • Kelly Sildaru ja majandus- ja taristuminister Kadri Simson Foto: Rasmus Kooskora
Starman alustas Erlemanni sõnul järgmise põlvkonna võrgu arendustöödega 1,5 aasta eest vaatega ennekõike Starmani eraklientidele, ent uus Nokia 10G EPON tehnoloogial põhinev võrk vastab nii era- kui äriklientide vajadustele järgnevaks 10-15 aastaks.
“Meie kogemus oma võrgu uuendamisel ning optikalahenduse väljaehitamisel kujuneb kindlasti väärtuslikuks õppetunniks ja suunanäitajaks ka teistele Euroopa turgudele ja sealsetele kaabeloperaatoritele,” lausus Erlemann.
“Uus 10G võrk on nurgakiviks ka ühisettevõtte äriklienditeenuse kiirele ja plahvatuslikule laiendamisele Eestis ning seda koos valmisolekuga pakkuda sobivat baasi ka erinevatele 4G- ja 5G-lahendustele,” ütles Elisa juhatuse liige ja tehnoloogiaüksuse juht Toomas Polli.
Nokia kaabelside suuna tegevjuhi Mark Klimeki sõnul on uue võrgu avamine märgiline samm ka Nokiale, kuna tegemist on USA ja Kanada kõrval esimese riigiga Euroopas, kus 10G EPON tehnoloogial põhinev võrk on kasutusele võetud.
“Nokia 10G EPON võrk annab kiudoptika tehnoloogiale tuginedes suurima mahutavuse, mis vastab ka täna alles katsestaadiumis olevatele uutele teenustele, nagu näiteks asjade internet, 8K videoedastus või mitmesugused virtuaal- ja liitreaalsuse lahendused,” lausus Klimek. “Fiiberoptilise võrgu viimine lõppkasutajani on kogu maailma telekomiekspertide ühine seisukoht ja tulevikunägemus ning Starman valis kõige sobivama ja tulevikukindlama lahenduse.”
Erlemanni sõnul näitab internetikasutamise statistika, et Starmani võrgu igas punktis täna klientidele Eestis pakutav kiirus kuni 500 Mbps vastab ka kõige nõudlikuma kasutaja vajadustele. Uue tehnoloogia kasutuselevõtmisega kindlustab Starman oma positsiooni ühe juhtiva internetiteenuse pakkujana Eestis.
Kuidas edasi?
Kolmapäeval Tallinnas majandus- ja taristuminister Kadri Simsoni ning vigursuusataja Kelly Sildaru poolt avatud 10G EPON võrgu väljaarendamisel keskendub Starman esimeses järjekorras suurema tarbijatearvuga linnadele ehk Tallinnale ja Tartule. “Uusarendustena valmivates majades ehitame loomulikult välja 10G võrgu,” lisas Erlemann.
Starman on seadnud järgmise viie aasta sihiks jõuda 10G võrguga 40 protsendini oma võrgus olevatest kodudest Eestis tervikuna ja 60 protsendini Tallinnas. Võrgu laiendamisel lähtutakse Erlemani sõnul kujunevast turusituatsioonist ning kliendivajadustest.
Oma 10G võrgus hakkab Starman oma klientidele pakkuma sümmeetrilist internetiühendust. Eriti nõudlikel klientidel on võimalus tellida kiirusi kuni 10Gpbs.
Otseülekanne esimeste 10G võrgu kasutajate, tehnoloogiaajakirjanike Veiko Tamme ja Hans Lõugasega. Fotol on näha nende kodudes saavutatud internetiühenduse kiirused.
  • Otseülekanne esimeste 10G võrgu kasutajate, tehnoloogiaajakirjanike Veiko Tamme ja Hans Lõugasega. Fotol on näha nende kodudes saavutatud internetiühenduse kiirused. Foto: Rasmus Kooskora

Seotud lood

Uudised
  • 27.07.17, 12:50
Nokia ületas ootusi
Nokia teise kvartali majandustulemused ületasid analüütikute ootusi, saades positiivse tõuke patenditüli lahenemisest Apple’iga ning tugevast kulude kontrollist tingimustes, kus võrguseadmete turul on kitsad ajad.
Uudised
  • 15.05.17, 11:18
Elisa tõi välja uued roamingu lahendused
Täna tuli Elisa välja uute roamingu lahendustega, mille välja töötamisel lähtuti klientide soovidest ja reisimisharjumustest. Olemasolevatel Elisa klientidel säilivad tänased paketid, juurde tulid võimalused asuda kasutama Euroopa nutipakette, Põhjamaade nutipakette või turul ainulaadset Soome nutipaketti.
Uudised
  • 18.05.17, 00:19
Starman pälvis Leading Lights konkursil aasta innovaatori tiitli
Starmani poolt eelmisel nädalal Eestis käivitatud uue 10G EPON tehnoloogial baseeruva kliendivõrgu arendus pälvis telekommunikatsioonisektori konkursil Leading Lights tiitli kui 2017 aasta maailma kõige innovaatilisem gigabit- ja ultra-lairiba internetiühenduse arendus.
Uudised
  • 05.11.17, 21:27
Nokia oli põhjanaabrite börsi käibeliider
Börsistatistika kohaselt moodustasid Nokia aktsiatega tehtud tehingud oktoobris suurema osa põhjanaabrite börsi käibest, vahendab Kauppalehti.
  • ST
Sisuturundus
  • 30.12.24, 13:50
Ekspert: Eesti firmad on avastamas andmebaaside pilvemigratsiooni strateegilist potentsiaali
Eesti IT-sektoris on pilvetehnoloogiate kasutuselevõtt kasvanud viimastel aastatel märkimisväärselt, kuid paljud organisatsioonid seisavad silmitsi suurte infrastruktuuriliste muudatuste vajadusega. Üheks oluliseks sammuks selles arengus on andmebaaside migratsioon pilvepõhisele platvormile, näiteks Azure'i pilve. Õnneks on märgata trendi, mille kohaselt näevad kohalikud IT-juhid seda protsessi mitte ainult tehnilise muudatusena, vaid võimalusena suurendada organisatsiooni paindlikkust, turvalisust ja innovatsiooni.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi ITuudised esilehele