Järgmise kümnendi Eesti majanduse võiduvalem on teadmisi, teenuseid ja tehnoloogiat kõrge marginaaliga eksportivad ettevõtted, leiab ettevõtte MOVE Guides asepresident Sten Tamkivi.
- Ruth Oltjer ja Sten Tamkivi Riigikogus Foto: Erik Peinar
Tamkivi ütles riigikogus Eesti majanduse tulevikuarutelul, et näeb Eesti majanduse mootorina eelkõige tehnoloogiaäri ja idufirmasid ning majanduspoliitika eesmärgina esmajärjekorras uute tehnoloogiaettevõtete loomise soosimist.
„Idufirmad ei ole selles visioonis mitte eesmärk, vaid esimene samm ahelas, kus parimatest neist saavad aastatega kõrgtehnoloogilised „päris“ firmad, ja mis omakorda tekitavad juurde kõik muud töökohad, mida Eesti inimeste heaoluks vaja,“ märkis ettevõtte MOVE Guides asepresident.
„Tehnoloogiapõhise ettevõtluse toetamine ei pea tähendama riigi raha kühveldamist riskantsetesse idufirmadesse või start-up'ideprivilegeeritud eristaatuse tekitamist. Mõelge neist kui rajaleidjatest, eesliinil katsetajatest, kelle teelt eemaldatud bürokraatlikud barjäärid ja kelle tegevust turgutav talentide hulga suurendamine tööjõuturul on tegelikult üldised hüved, mille mõju jõuab kiiresti kogu majandusse ja ühiskonda laiemalt,“ selgitas ta.
„Selleks, et meil oleks Eestis kõigil inimestel hea töö, kattes kogu laia valikut kõigi töötajate oskustest ja huvidest, peaks Eesti kahanevast 620 000 tööturul olevast inimesest olema umbes 100 000 inimest tehnoloogifirmades. Kui lisaks tärkavatele idufirmadele arvestada ka meie küpsemat IT- ja telekomitööstust, siis on meil täna ehk 20% sellest koos,“ lausus ettevõtja.
„Huvitava kokkusattumusena, 100 000 on ka see töötajate arv, mida Euroopa Komisjon ennustas 2025. aastaks Eestis puudu jäävat rahvastiku vähenemise, vananemise ja inimeste liikumise tulemusena,“ lisas Tamkivi.
Ettevõtja nägemuses on järgmise kümnendi Eesti majanduse võiduvalem teadmisi, teenuseid ja tehnoloogiat kõrge marginaaliga eksportivad ettevõtted, mille asutajad ja töötajad on 75% ulatuses pärit Eestist, hea haridusega nii kohalikest kui välisülikoolidest, 25% asutajaid ja töötajaid on aga aktiivse ja avatud poliitikaga Eestisse elama meelitatud mujalt maailmast.
„Iga sellise firma poolt loodud töökoht võimendub ümbritsevas sisemajanduses viieks täiendavaks töökohaks. Selline võimendusefekt tõstab sissetulekuid ja elukvaliteeti ning lahendab demograafilise puudujäägi,“ ütles Tamkivi.
Täna esinevad riigikogus olulise tähtsusega riikliku küsimuse arutelul „Eesti majanduspoliitilised valikud – ohud ja võimalused ettevõtlusele“ ettekannetega Reformierakonna esimees Hanno Pevkur, ettevõtte MOVE Guides asepresident Sten Tamkivi ning Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse liige, Tartu Ülikooli nõukogu esimees Ruth Oltjer.
Seotud lood
Eesti startup ettevõte Teleport omandati täna töötajate ümberasumisega tegeleva ettevõtte MOVE Guides poolt. Tehingu suurust osapooled ei avalda, seisis pressiteates.
Rahvusvaheliselt tunnustatud startup keskkondade uuringu sõnutsi on Eesti küll maailmas üks väiksemaid, kuid samas ka põnevamaid startup keskkondi, mille nutikas infrastruktuur, värske startup viisa programm, globaalne mõtteviis ning startupide ühtehoidvus lubavad Eestist oodata lähiaastatel uusi Skype’i ning Transferwise’i mõõtu rahvusvahelisi edulugusid.
Tänavu on ekspordimahtude kasvatamise vastu on tundnud huvi oluliselt rohkem eksportijaid kui varem, selgub KredEx Krediidikindlustuse statistikast. Huvi ekspordi kindlustamise vastu on kasvanud peamiselt tänu võimalusele eksporti varasemaga võrreldes soodsamalt kindlustada.
Euroopa mõistes suurest investeeringust Move Guides'i teatas läbi Telepordi müügi selle ettevõtte osanikuks saanud Sten Tamkivi sotsiaalmeedia vahendusel.
Juhid puutuvad sageli kokku keeruliste võlgnike ja hilinenud maksetega, mis võivad mõjutada rahavoogu ja tekitada stressi. Võlgnikega tegelemine on aeganõudev ja koormav, eriti kui kaasnevad meeldetuletused, vaidlustused ja võlgnike passiivsus.
Infopanga võlaregister aitab aga juhtidel hallata võlgnevusi kiiremini ja lihtsamalt, säästes nii aega kui ka närve.
Hetkel kuum
Tagasi ITuudised esilehele