• 02.05.17, 15:47
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Valmis Eesti esimene asjade interneti (IoT) sensor soojusenergia mõõtmiseks

Soojusenergia mõõtmiseks esimese asjade interneti (IoT) sensori Eestis arendasid koostöös välja Nordic Automation Systems ja Fortum, seisis NAS pressiteates.
Valmis Eesti esimene asjade interneti (IoT) sensor soojusenergia mõõtmiseks
  • Foto: Nordic Automation Systems
Nordic Automation Systemsi loodud uued sensorid võimaldavad soojusmõõdikute näidulugemise teha automaatseks oluliselt odavamalt, kui seni kasutatud tehnoloogiad. Efektiivsuse võti peitub uues avatud LoRaWAN standardis, mis võimaldab luua IoT seadmeid nii vee-, elektri-, soojuse- kui ka gaasinäidu lugemiseks.
LoRaWAN (Long Range Wide Area Network) on traadita sidevõrk, mis võimaldab
seadmetel andmete edastamisel kasutada oluliselt vähem energiat. LoRa võrgu olulineeelis mobiilsidetehnoloogiate ees seisneb võimekuses madalate ülalpidamiskuludegatoetada seadmeid suurema leviala ulatuses.
“Kamstrupi lugejatele mõeldud LoRaWANi kauglugemise moodulid lähevad meie klientide
soojusarvestitesse. Selle kaudu hakkame lugema peale energia ka temperatuure,rõhkusid, võimsust jms,“ selgitas Fortum Tartu esindaja Indek Hagu ja lisas, et klient ei pea enam iga kuu ise näite saatma, ettevõte saab sisuliselt reaalajas analüüsida ka soojussõlme tööd ja häirete korral kiiresti reageerida. Soojusvõrku saab monitoorida läbi tarbija mõõtepunktide.
Nordic Automation Systemsi asutaja Viljo Veesaar lisas, et koostöös arendatud soojusenergia mõõtmise sensor teeb energiatarbimise efektiivsemaks ning annab tarbijatele võimaluse saada selgem arusaam energiakasutusest.
“LoRaWANi sidevõrk lubab sarnast kauglugemist nagu me hetkel kasutame (Ethernet, GSM) kuid lisaboonusena saame (pikema) sõltumatuse välistest toiteallikatest. Lugemid salvestatakse kauglugemismoodulisse, mis garanteerib meile ligi 100% andmete kättesaamise,“ selgitas Hagu.
Samuti ei tasu unustada ka kuluefektiivsust, kuna puuduvad GSM-sidele omased
võrgutasud. Isegi privaatsagedusele minnes saavad Fortumi klientide püsikulud olemaoluliselt madalamad, kui kasutada mõnda mobiilsideoperaatorit.
Aasta lõpuks installeeritakse Fortum Tartu klientide soojusarvestitele 300-400 sensorit.
LoRaWANi võrk võimaldab kasutada kuni 10-aastase akukestvusega sensoreid, mis võivad asetseda tugijaamast kuni 15 km kaugusel. Võrk lubab sideühendust ka maa all ning muudes raskesti ligipääsetavates kohtades.
Näiteks võimaldab LoRaWANi sensor anda enneaegselt märku kui kogumismahuti või
septik on täitunud maksimum piirini. LoRaWANi võrgus töötava sensori aku kestab aastaid ning see töötab madala energiakuluga. 
Nordic Automation Systems (NAS) on juhtmeta telemaatika ja sensor-tehnoloogia
valdkonnas tegutsev Norra-Eesti ettevõte, mis pakub rahvuvahelise IoT-standardile
LoRaWAN™ vastavaid vee-, temperatuuri-, elektri jm. sensoreid, võrgu tugijaamasid ja
lahendusi. Ettevõttel on tootmisüksus Kuressaares, kus toodetud LoRaWAN võrgus
töötavaid seadmeid on edukalt müüdud rohkem kui 24 riigis üle maailma. NASi partner
Eestis on telekommunikatsiooni- ja IT infrastruktuuri ettevõte Levira, kellega koostöös
pakutakse asjade interneti (IoT) teenuseid. 
Fortum on rahvusvaheline puhta energia ettevõte, mille tegevusvaldkonda Eestis
kuuluvad peamiselt kohalikel taastuvatel kütustel põhinev soojus-ja elektrienergia
koostootmine, soojuse jaotus ja müük ning tõhusate ja nutikate energialahenduste
pakkumine klientidele. Fortumi kontserni Eestis kuuluvad Fortum Tartu Grupi ettevõtted ja
Fortum Eesti AS.
 
 

Seotud lood

Uudised
  • 07.03.17, 10:18
Nordic Automation Systemsil on uus müügijuht
Alates selle aasta veebruarist on Eesti-Norra sensor-tehnoloogia ettevõtte Nordic Automation Systemsi meeskonnaga liitunud endine Columbus A/S (Taani) turundusjuht ning Columbus Eesti partner Arne Kaasik.
Uudised
  • 22.02.17, 23:03
Levira siseneb asjade interneti turule
Telekommunikatsiooni- ja IT infrastruktuuri ettevõte Levira alustab koostöös partneritega asjade interneti (IoT) teenuste pakkumist.
Uudised
  • 10.10.16, 23:18
Asutati Asjade Interneti MTÜ
4. oktoobril toimus TTÜ innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuses Mektory asjade interneti valdkonna arengut juhtida soovivate tehnoloogia-, tarkvara- ja sideettevõtete, teadusasutuste ja erialaühenduste initsiatiivil Asjade Interneti MTÜ (AIM) asutamiskoosolek. Ühingu eesmärk on saavutada Eestis asjade interneti teenuste, rakenduste, toodete ja tehnoloogiate kättesaadavus laiale kasutajaskonnale ning nende lai kasutatavus paljudes eluvaldkondades säästlikkuse, efektiivsuse ja produktiivsuse suurendamiseks.
Uudised
  • 17.02.17, 13:16
Nordic Automation Systems müüs oma NORAneti osaluse
Eesti esimene asjade interneti võrk NORAnet loodi eelmise aasta juulis Norra-Eesti sensor-tehnoloogia ettevõtte Nordic Automation Systemsi (NAS) ja Levikomi poolt eesmärgiga soodustada asjade interneti tehnoloogiate arengut Eestis. Tänaseks on Nordic Automation Systems müünud oma osaluse NORAnetis täielikult Levikomile.
  • ST
Sisuturundus
  • 13.11.24, 07:00
Arvutipargi renditeenusega investeerib ettevõtja oma põhiärisse
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi ITuudised esilehele