Riigi Infosüsteemi Ameti hinnangul ei võimalda turule sisenev Smart-ID anda omakäelise allkirjaga võrdset elektroonset allkirja ehk digitaalallkirja.
- Foto: Kuvatõmmis (smartid.ee)
Digitaalallkirjade andmiseks sobivad ID-kaart (ka digi-ID, elamisloakaart) ja mobiil-ID.
Digitaalallkiri on antud kvalifitseeritud sertifikaadiga ning allkirja andmiseks on kasutatud Euroopa Liidu tasemel kvalifitseeritud vahendit.
Eestis on need vahendid riigi väljastatav ID-kaardi kiipkaart ning mobiil-ID SIM-kaart, mis vastavad neile kahele nõudele ja võimaldavad anda kõige kõrgema usaldustasemega digitaalallkirju.
Smart-ID seda ei võimalda ja sellega antud e-allkiri ei sobi kasutamiseks haldusmenetluses ehk infovahetuses riigiga.
Riigi Infosüsteemi Ameti hinnangul sobib Smart-ID kasutamiseks ennekõike autentimisvahendina, samuti allkirjastamiseks seal, kus ei nõuta omakäelise allkirjaga võrdset allkirja.
Segaduse vältimiseks soovitab Riigi Infosüsteemi Amet lepingulistes suhetes kasutada digitaalallkirja, mis on antud ID-kaardi või mobiil-IDga.
Riigi Infosüsteemi Amet loodab, et Smart-ID saab lähiaastatel kvalifitseeritud allkirja andmise vahendi staatuse.
Staatus kinnitaks, et Smart-ID kasutaja võtmeid ei saa seadmest varastada ja väärkasutada.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Elisa hinnagul on Mobiil-ID juba praegu ja kindlasti ka tulevikus kõige turvalisem ning universaalsem lahendus, mida ID-kaardi kõrval kasutada. Füüsilist SIM-kaarti kasutame veel mitmeid aastaid, leiab Elisa juhatuse esimees Sami Seppänen.
Uue elektroonilise identiteedi lahenduse Smart-ID on esimese kahe nädala jooksul kasutusele võtnud juba 7000 inimest, neist pea pooled Eestist. Kasutajaid lisandub iga päev.
Pilvevaldkonnas viimase aasta jooksul toimunud suurematest muudatustest ja oma mõtetest pilvelahenduste kasutamisel rääkis ITuudistele SK ID Solutionsi juht ja suur IT-entusiast Kalev Pihl.
AS Sertifitseerimiskeskus muutis oma ärinime ning tegutseb alates sellest aastast SK ID Solutions nime all. Ettevõtte senised tegevusvaldkonnad ja pakutavad teenused ei muutu.
Eesti IT-sektoris on pilvetehnoloogiate kasutuselevõtt kasvanud viimastel aastatel märkimisväärselt, kuid paljud organisatsioonid seisavad silmitsi suurte infrastruktuuriliste muudatuste vajadusega. Üheks oluliseks sammuks selles arengus on andmebaaside migratsioon pilvepõhisele platvormile, näiteks Azure'i pilve. Õnneks on märgata trendi, mille kohaselt näevad kohalikud IT-juhid seda protsessi mitte ainult tehnilise muudatusena, vaid võimalusena suurendada organisatsiooni paindlikkust, turvalisust ja innovatsiooni.