• 29.01.17, 23:58
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

2017 on oodata suuremat palgasurvet

Aastal 2017 on oodata suuremat palgasurvet ametirühmades, kus on kehvem toimetulek ning madalam lojaalsus, näitavad 25. jaanuaril avaldatud Palgainfo Agentuuri töötasude uuringu värsked tulemused.
2017 on oodata suuremat palgasurvet
  • Foto: Pixabay
Müügi- ja teenindustöötajate mediaannetotöötasu oli eelmise aasta sügisel 512 eurot, unistuste palk 930 eurot kätte (mediaan). Lihttööliste mediaannetotöötasu oli 556 eurot, netopalgasoov aga 943 eurot (mediaan), mis on küll saadavast palgast oluliselt suurem, kuid jääb keskmisele töötasule ja palgaootusele üsna palju alla. 
Keskmine netotöötasu oli Agentuuri uuringu andmetel eelmise aasta oktoobris 956 eurot, mediaan 838 eurot. Keskmine netopalgaootus oli 1456 eurot, mediaan 1200 eurot kätte.  Töötajate palgaootus on tavapäraselt 30% suurem kui saadav töötasu ja iseloomustab palka, mille pärast enamik töötajatest on valmis töökohta vahetama, sh ka mõnele muule ametile liikuma. 
Oma palgaga toimetulevate töötajate osatähtsus on kasvanud kõigis ametirühmades, sh ka müügitöötajate ja lihttööliste seas. Vaatama sellele ei tule ligi pooled müügitöötajad ja lihttöölised (vastavalt 47% ja 46%) oma palgaga majanduslikult toime. Kehv toimetulek vähendab töötajate lojaalsust ja sunnib ringi vaatama paremate teenimisvõimaluste järele.  
Keskmine töötasu muutus jääb 2017. a. esimeses pooles 4-9% piiresse, kuid see ei puuduta kõiki organisatsioone ega töötajaid.
Ka 2017. a. veavad palgatõusu peamiselt kõrgemapalgalised juhid ja tippspetsialistid, kuid aasta esimeses pooles on oodata 3-9%-list palgatõusu ka osadel müügitöötajatel, oskustöölistel ja lihttöölistel. Palkasid surub ülespoole eelkõige vajalike töötajate puudus, mis teravdab tööandjate vahelist konkurentsi ning paneb madalapalgalised töötajad tööturul aktiivsemalt liikuma. 
Palgainfo Agentuur küsitleb tööandjaid, töötajaid ja tööotsijaid kaks korda aastas – kevadel ja sügisel. Seekordne uuring viidi läbi novembris 2016 ja selles osales 11 255 töötajat ja tööotsijat ning 404 organisatsiooni. Agentuuri uuringud on osalejate arvult kõige suuremad tööturu- ja palgauuringud Eestis. 

Seotud lood

Uudised
  • 04.11.16, 17:07
Valitsus toetab välistööjõu palkamise soodustamist Eestis
Valitsus toetas 3. novembri istungil seadusemuudatuse ettepanekuid, mis leevendavad hooajalist tööjõupuudust ja soodustavad välisspetsialistide Eestisse toomist.
Uudised
  • 13.11.16, 20:42
1 küsimus: Mida teha, et IT-sektoris tööjõukriisi lahendada?
Äripäev küsis selle aasta IKT valdkonna TOPi ettevõtetelt arvamusi tööjõukriisi lahendamise kohta. 30 ettevõtte esindaja poolt esitatud vastustes esines enim kordi võõrtööjõu sissetoomine erinevate rõhuasetustega ja hariduse teema, kuid oli mõtteid oli veel teisigi.
Uudised
  • 10.04.16, 15:25
Info ja side valdkonna Palga TOP 15
Äripäev pani ritta 600 Eesti ettevõtet töötajate keskmise palga suuruse järgi. Lisaks reastasime valdkonnapõhiselt 15 parimat palgamaksjat.
Uudised
  • 11.04.16, 02:27
Palga ja tööjõu andmete esitamine muutub 2018. aasta algusest automaatseks
Maksu- ja tolliameti, statistikaameti ning ettevõtjate ja teiste riigiasutuste esindajad leppisid kokku, et esimeses järjekorras vähendatakse ettevõtjate koormust palga ja tööjõu andmete esitamisel. Tehniline lahendus palga ja tööjõu andmete edastamise automatiseerimiseks valmib hiljemalt 2018. aasta 1. jaanuariks.
  • ST
Sisuturundus
  • 11.12.24, 14:29
Kuula arutelu riigi IT-majadest. “Ohus on kogu sektori ekspordivõime”
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi ITuudised esilehele