Eesti toetas reedel Brüsselis Euroopa Liidu telekomiministrite nõukogul EL-i sidealase õiguskeskkonna muutmist, mis soodustaks liikmesriikidel võtta kiiremini kasutusele uue põlvkonna võrgutehnoloogia ehk 5G.
Eesti ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo ütles kohtumisel, et 5G avab võimalused uuteks digitaalseteks majandus- ja ärimudeliteks. Selle saavutamiseks toetab Eesti, et liikmesriigid vabastaks 700 MHz sageduse uue põlvkonna mobiilsete andmeside teenuste jaoks.
„Kvaliteetne internetiühendus on Euroopa majanduskasvu üheks eelduseks. Samuti aitab see lahendada sotsiaalseid probleeme, edendada haridust ning vähendada ääremaastumist,“ rääkis Palo. Minister lisas, et kiireks edasiliikumiseks on liikmesriikidel vaja ühtlustada oma tegevuskavad 5G juurutamiseks ning eesmärgina võiks võtta võrgu kasutusele aastal 2018.
Samas eelistab Eesti raadiosageduste kasutamise tehniliste tingimuste ja toimingute jätmist liikmesriikidele, kuna nende regulaatoritel on kõige paremad teadmised siseriiklikest eripäradest ja vajadustest.
Minister rõhutas, et uus sideregulatsioon peaks järelevalve korraldamisel toetama nullbürokraatia ning andmete ühekordse küsimise põhimõtete rakendamist.
Taust:
Euroopa Komisjoni eesmärgiks on tagada aastaks 2025 gigabitiühenduvus kõigi peamiste sotsiaalmajanduslike keskuste jaoks nagu koolid, transpordisõlmed, avalike teenuste peamised osutajad ja intensiivselt digilahendusi kasutavad ettevõtted.
Lisaks on eesmärk tagada aastaks 2025 kõigile Euroopa majapidamistele nii maa- kui ka linnapiirkondades internetiühendus kiirusega vähemalt 100 Mbit/s, mida saab suurendada gigabiti kiiruseni.
Samuti tuleks luua aastaks 2025 kõigis linnapiirkondades ja peamistel transporditeedel alaline 5G levi.
Seotud lood
Kui mobiiltelefoni soetamine mõjus kümme aastat tagasi rahakotile umbes samamoodi nagu praegu, siis sideteenuse hind on täna madalam kui eales varem, tõdes Tele2 müügi- ja turundusdirektor Kristjan Seema.
Telia Company ja Ericssoni viisid 13. oktoobril Euroopas esmakordselt välitingimustes läbi 5G testimise, tuues sellega 5G tehnoloogia kasutusele võtmise sammu võrra lähemale. Telia Company ja Ericssoni ühine eesmärk on teha 5G tehnoloogia klientidele kättesaadavaks juba aastal 2018.
Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) alustas 26. juunil ettevõtjate võrkudega liitumise programmi taotluste vastuvõtmist, millega antakse toetust ettevõtjatele, kes soovivad liituda elektri-, side ning vee- ja kanalisatsioonivõrkudega või parandada olemasolevaid ühendusi.
Kohalike omavalitsuste algatusel ja riikliku sihtfinantseeringu abiga käivitub Tartu, Võru, Põlva ja Valga maakonnas projekt „Internet koju“. Eesmärk on ühendada vähemalt 90% majapidamistest valguskaabliga, mille tulemusena jõuab ülikiire internet koju ja töökohta kõigile soovijatele. Projekti viib ellu kohalike omavalitsuste poolt loodud mittetulundusühing Eesti Andmesidevõrk.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.