• 18.11.16, 08:14
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Washingtonis äratasid huvi Eesti e-tervise võimalused

E-teenuste arengu ja innovatsiooni asekantsler Ain Aaviksoo tegi 18. novembril ettekande USAs, Washingtonis toimunud kõrgetasemelisel sümpoosionil, kus rääkis personaalmeditsiini ja suurandmete võimalustest paremate tulemuste saavutamiseks tervishoius.
Sotsiaalministeeriumi e-teenuste arengu ja innovatsiooni asekantsler Ain Aaviksoo
  • Sotsiaalministeeriumi e-teenuste arengu ja innovatsiooni asekantsler Ain Aaviksoo Foto: Meeli Küttim
„On selge, et vananeva ja järjest terviseteadlikuma elanikkonna tingimustes üha suureneb vajadus tervishoiuteenuste järele. Ühiskonna ootustele ja vajadustele vastamiseks tuleb võtta appi andmed, mille oskuslik analüüs aitab teha kiiremini ja targemaid otsuseid,“ ütles Aaviksoo. „Meil pole vaja kõigile võimalikult palju teenuseid, vaid igaühele kiiresti ja täpselt õiget diagnoosi ning ravi – niiviisi keskendume tervishoius rohkem tulemustele, mitte teenuse mahtudele.“
Asekantsleri sõnul on suurandmete kasutamise ja personaalmeditsiini nurgakiviks turvaline andmete vahetus, mida Eestis võimaldab X-tee.  „Maailmas ei ole praegu teist sellist riiki, kus tervise-, geeni- ja raviandmed oleks võimalik tehnoloogiliselt nii sujuvalt ühendada, kus juriidilises mõttes oleksid reeglid selged ja ühiskond selleks nii valmis. Samas on Eesti jaoks oluline teha koostööd maailma juhtivate riikide, teadlaste ja ettevõtetega, et selle suure andmehulga põhjal osata õigeid järeldusi teha ja tuua Eestisse vajalikke välisinvesteeringuid,“ sõnas Aaviksoo.
Asekantsler Ain Aaviksoo osales 16.–18. novembrini Washingtonis toimunud Rahvaste Ühenduse Fondi (The Commonwealth Fund) 19. rahvusvahelisel sümpoosionil, kus tegi ettekande „Suurandmete kasutamine ja personaalmeditsiini võimalused“. Sümpoosionil „Using Big Data to Achieve a High Performance Health Care System“ osalesid tervishoiujuhid, tippülikoolide teadlased ning ettevõtted, et vahetada parimaid praktikaid tervishoiusüsteemide muutmisel tulemuspõhiseks ja jätkusuutlikuks, kasutades suurandmete analüüsi ning personaalmeditsiini võimalusi.
„Eestis on juba alustatud uue põlvkonna e-tervise teenuste kasutamisega, mis toetava arste otsustamisel – näiteks ravimite määramisel analüüsitakse kõiki samaaegselt kasutatavaid teisi ravimeid, et vältida ohtlikke kõrvaltoimeid või kaasmõjusid. Personaalmeditsiini programm, mis alustab 2017.a kliiniliste juhtprojektidega, laiendab sellist lähenemist järk-järgult individuaalsel geeniriskil põhinevale rinnavähi või varaste südame-veresoonkonna haiguste ennetamisele,“ selgitas Aaviksoo.
Personaalmeditsiini programmi eesmärk on tuua teadusavastused igapäevasesse meditsiinipraktikasse, et viie aasta pärast võiks kuni 500 000 inimest Eestis saada haiguste ennetuse või ravisoovitusi lisaks tavapärastele üldistele teadmistele ka individuaalselt tema pärilikkust või muid eripärasid arvesse võttes. „Andmeanalüüsile toetuv tulemuspõhine juhtimine on muutunud tervishoiusüsteemide elujõulisuse peamiseks lootuseks kogu maailmas, mistõttu võimaldaksid senised saavutused selles valdkonnas tuua Eestisse sadadesse miljonitesse ulatuvaid välisinvesteeringuid ja kõrgesti tasustatud töökohti. Näiteks teatas Soome hiljuti 400-miljonilise investeerimiskoostöö lepingu sõlmimisest IBMga, kes loob ühisesse tippkeskusesse 200-300 uut töökohta,“ lisas Aaviksoo.  

Seotud lood

Uudised
  • 23.10.16, 01:04
Aivar Kokk: aeg on luua ühtne e-tervise lahendus
Riigikogu sotsiaalkomisjoni 17.oktoobril toimunud e-tervise arutelul leiti, et tänane e-tervise süsteem ei tööta piisavalt efektiivselt ning selle kaasajastamisega hoiaks riik raha kokku.
Uudised
  • 07.12.16, 07:11
Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse juhiks saab Katrin Reinhold
Sotsiaalministeeriumi valitsemisala info- ja kommunikatsioonitehnoloogia teenuste koondamiseks loodava Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) juhiks valiti Katrin Reinhold, kes astub ametisse 2. jaanuarist 2017.
Uudised
  • 27.08.16, 22:24
Hackathon'il arendatakse lahendusi epideemia peatamiseks
Tallinna Teaduspargis Tehnopol on sel nädalavahetusel toimumas HIVdigital hackathon, mis tõi kokku üle 80 digilahenduste arendaja ja neid nõustava HIV-valdkonna asjatundja. Konkursile esitatud ideedest pooled on hackaton'il edasi arendamisel ja konkureerivad 30 000 eurosele auhinnafondile. Korraldajatele teadaolevalt on HIVdigital hackathon maailma esimene HIV-positiivsete inimeste heaolu parandamisele pühendunud hackathon.
Uudised
  • 02.01.17, 11:19
Tööd alustab Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus
Eesti e-tervise arendamise ning sotsiaalministeeriumi valitsemisala teiste info- ja kommunikatsioonitehnoloogia teenuste pakkumisega tegeleb 1. jaanuarist 2017 asutatud Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus (TEHIK).
  • ST
Sisuturundus
  • 11.12.24, 14:29
Kuula arutelu riigi IT-majadest. “Ohus on kogu sektori ekspordivõime”
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi ITuudised esilehele