• 24.09.16, 12:10
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kas tasuta wifi lõpu algus?

Euroopa Kohus otsustas, et iga tasuta wifi pakkuja peab kaitsma oma wifi võrgu parooliga. Otsus sunnib ka Eesti ettevõtjaid kaaluma, kas jätkata tasuta interneti pakkumist.
Kas tasuta wifi lõpu algus?
"Eestis on sadu tasuta wifi-võrke, mida pakuvad klientidele, külastajatele ja potentsiaalsetele klientidele kohvikud, hotellid ja teised kauplejad. Wifi.ee andmetel on juba Tallinnas selliseid tasuta ja avatud (s.t paroolita) võrke ligi 500," ütles Advokaadibüroo Triniti vandeadvokaat Karmen Turk. 
Helitehnika müüja võitlus muusikahiiuga
Tegemist on kohtuasjaga, mis kannab nimetust Tobias Mc Fadden vs. Sony Music Entertainment Germany GmbH. Mc Fadden juhib ettevõtet, mis pakub müügiks või üürimiseks valgus- ja helitehnikat. "Enda ettevõtte klientidele pakkus Mc Fadden tasuta traadita kohtvõrku selliselt, et ettevõtte piires ja ümbruses said kliendid kasutada tasuta koodita anonüümset internetiühendust," selgitas Turk. "Eestis katavad sellised võrgud sisuliselt kogu riigi ning usun, et paljudel kohvikutel isegi ei oleks kliente, kui sarnast kõrvalteenust ei pakutaks."
Üks klient kasutas pakutavat tasuta wifi-teenust selleks, et  laadida üles muusikalugu ehk juriidilises keeles teha muusikateos õiguste omajate nõusolekuta internetis üldsusele tasuta kättesaadavaks.
Sony Music saatis selle peale Mc Faddenile nõudekirja, milles nõudis kahjuhüvitist otsese vastutuse tõttu Sony Musicule fonogrammi suhtes kuuluvate õiguste rikkumise eest, teiseks tema õiguste rikkumise lõpetamist koos vastasel korral trahvi määramisega ning kolmandaks hoiatusega kaasnenud kulude ja kohtukulude hüvitamist.
Kellele esitada kahjunõue?
"Sisuliselt pidi Euroopa Kohus selgitama, kas saab nõuda rikkumise lõpetamist, kahju ning hoiatuse tegemisega seotud kulude hüvitamist wifi võrgu pakkujalt," selgitas Turk. "Kohus leidis, et kui osutatud teenus ei välju tehnilise, automaatse ja passiivse protsessi raamidest, on igal juhul välistatud, et autoriõiguse omaja võiks teenuseosutajalt nõuda kahjuhüvitist põhjendusel, et kolmandad isikud kasutasid seda võrguühendust tema õiguste rikkumisel."
See on mõistlik ning õige järeldus. Paraku kohus siin ei lõpetanud, märkis ta. 
"Euroopa Liidu Kohus jätkas, et eelnev ei mõjuta seda, et wifi-võrgu pakkujalt võib nõuda autoriõiguste rikkumise lõpetamist või vältimist," selgitas Turk. "Seda juhul, kui nende nõuetega soovitakse saavutada seda, et liikmesriigi kohus teeks ettekirjutuse, millega keelatakse teenuseosutajal võimaldada rikkumist jätkata."
Turk selgitusel tähendab see, et õiguste omajatel on õigus esitada nõue vältida rikkumist ehk nõuda, et kasutajad ei saaks laadida internetti näiteks muusikateoseid. "Ning sellise nõude esitamisega seotud kulud kannab samuti wifi-ühenduse pakkuja," lausus ta. 
Olukorra peab päästma salasõna
Euroopa Liidu Kohus leidis, et meetmed, mida praktikas kasutusele võtta saab, piirduvad kolmega: internetiühenduse kaudu edastatava kogu teabe kontrollimine, ühenduse sulgemine või ühenduse salasõna abil turvamine.
Turgi sõnul õnneks välistas Euroopa Kohus koheselt esimesed kaks, leides, esiteks, et kogu edastatava teabe kontrollimine on vastuolus põhimõttega, mille kohaselt on keelatud kehtestada üldist kohustust jälgida teavet, mida edastatakse. "Teiseks, wifi-võrgu sulgemine tooks kaasa ettevõtlusvabaduse selge rikkumise," lausus Turk. "Mis puudutab aga kolmandaks internetiühenduse salasõna abil turvamises seisnevat meedet, siis kuigi kohus mõistis, et see võib samuti piirata ettevõtlusvabadust ja õigust teabevabadusele, siis see ei kahjustaks nende põhiõiguste tuuma."
Nimelt sellega kohandatakse üksnes vähesel määral ühte teenuseosutaja tegevuse tehnilistest meetoditest ning see riivaks kasutajate õigust üksnes vähesel määral, sest nad peaksid küsima endale salasõna, lisas ta. 
"Olgem ausad, kui kohvikukülastaja tahab üles laadida muusikateose või panna toime mõne teise autoriõiguste rikkumise, siis salasõna küsimine seda kuidagi ei välista ega raskenda oluliselt ," tõdes ta. "Euroopa Kohus on millegipärast aga seisukohal, et see on piisav heidutus, sest „kasutajad on kohustatud vajaliku salasõna saamiseks ennast identifitseerima ega saa seega tegutseda anonüümselt“.
Turgi sõnul jääb täiesti arusaamatuks, kuidas on salasõna küsimine võrdsustatav identifitseerimisega. "Tegelikult on kohtu arvamus seega, et salasõna ei tohi mitte lihtsalt anda või seinale riputada, vaid sellele peab eelnema kasutaja identifitseerimine. Kas see tähendab passikontrolli? Kas ka nende andmete registreerimist ja säilitamist?" jättis Turk küsimused õhku. 
Absurd või uus reaalsus?
"Seega leidis kohus kokkuvõtlikult, et tasuta wi-fi võrgu võimaldajale võib teha ettekirjutuse, millega, ta takistaks kasutajatel autoriõiguste rikkumist ning mille kohaselt vastasel juhul määratakse trahv," lausus Turk. "Kauplejal jääb vabadus valida, milliseid tehnilisi meetmeid ta selle ettekirjutuse täitmiseks konkreetselt rakendab." Ta lisas, et isegi kui see valik piirdub üheainsa meetmega, mis seisneb internetiühenduse salasõna abil turvamises, kuivõrd need kasutajad on kohustatud vajaliku salasõna saamiseks ennast identifitseerima ega saa seega tegutseda anonüümselt.
"Eesti oludes on tegemist absurdini viiva olukorraga – meile omaselt on wi-fi reeglina tasuta ja vabalt kasutamiseks ning isegi kui see on parooliga kaitstud, ei ole Eestis kombeks anda kasutajale salasõna pärast tema indentifitseerimist passi või ID-kaardiga," lausus Turk. "Kuna aga nüüd on selline kohustus, siis ettevõtja pigem peab kaaluma neid meetmeid, sest vastasel juhul ähvardab teda õigusteomaja sellise nõude esitamisega tehtud kulude ja kahju hüvitamine."
Autor: Alyona Stadnik, Äripäeva ajakirjanik

Seotud lood

Uudised
  • 20.09.16, 18:46
Tartu parim väikeettevõtja oli eelmise aasta tulemuste põhjal Mooncascade OÜ
Tartu parim väikeettevõtja oli eelmise aasta tulemuste põhjal Mooncascade OÜ. Enim töökohti lõi Kodumaja AS, suurim ekspordi kasvataja oli OÜ TMB Element ja suurim investeerija AS Tartu Veevärk.
Arvamused
  • 20.09.16, 10:19
Riigipilv viib avaliku sektori IT taristu uuele tasemele
Riigi otsus arendada välja avaliku sektori kasutamiseks mõeldud riigipilv on järjekordne näide sellest, kuidas sünnib Eestis nii Balti- kui Põhjamaade piirkonna vaates unikaalne lahendus. Riigi IT taristule tervikuna tähendab see aga senisest turvalisemat ja efektiivsemat haldamist, kirjutab Telia Eesti juhatuse liige Tarmo Kärsna.
Uudised
  • 18.09.16, 21:32
Uus e-kursus aitab mõista e-riigi ja e-teenuste olemust
TÜ Johan Skytte poliitikauuringute instituut on avanud ingliskeelsele e-kursuse „E-valimiste levik ja mõju“, mis toimub 17. oktoobrist 11. detsembrini 2016. Arvestades e-riigi ja e-valitsemise edasist kasvu on kursus abiks e-riigi arhitektuuri mõistmisel ja ühe keskse e-teenuse arengu- ja kasutusmustrite tundmaõppimisel, mis muutub järjest olulisemaks oskuseks tööturul.
Arvamused
  • 19.09.16, 15:35
Brexiti sõnum Eestile
Brittide huvi e-residentsuse vastu pärast referendumit kasvas hüppeliselt ja riikide arvestuses on Suurbritannia tõusnud kuuendaks. Uutest e-residentidest isegi olulisemaks võib pidada Brexiti mõju e-residentsuse sõnumile, leiab majandusministeeriumi asekantsler Taavi Kotka.
  • ST
Sisuturundus
  • 11.12.24, 14:29
Kuula arutelu riigi IT-majadest. “Ohus on kogu sektori ekspordivõime”
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi ITuudised esilehele