Täna toimunud Euroopa kosmoseagentuuri (ESA) peadirektoriga kohtumisel ettevõtlusministriga kirjutati alla ESA praktikandi programmi leping, mis võimaldab kuni aastani 2020 Eesti doktorantidel vähemalt aastaks tööle minna Euroopa Kosmoseagentuuri.
- Foto: ESA - European Space Agency
Eestit külastav Euroopa kosmoseagentuuri (ESA) peadirektor Johann-Dietrich Wörner ütles möödunud aastal oma ametisse kinnitamise järel, et soovib nelja ametiaasta jooksul külastada kõiki 22 Euroopa Kosmoseagentuuri liikmesriiki. Eesti on külastatavate riikide seas üks esimesi, kes peadirektorit võõrustab.
Eeskätt majanduslik mõju
Ettevõtlusminister Liisa Oviir märkis Wörneriga kohtumisel, et näeb kosmosega tegelemisest eeskätt majanduslikku mõju ning ettevõtluse konkurentsivõime kasvu, mistõttu võib rõõmustada ka täna sõlmitud praktikalepingu üle, mille tulemusel järjest enam eestlasi saab võimaluse kosmoseagentuuri heaks töötada.
„Koostöö ESA-ga on olnud edukas. Viimase kuue aasta jooksul on ellu viidud ligi 30 projekti, mille tulemusel on Eesti ettevõtete konkurentsivõime maailmas tõusnud,“ lausus Oviir.
Ta tõi näiteks riskikapitali kaasanud Skeleton Technologies, VEGA raketil startinud esimese satelliidi ja kevadel avatava ESA äriinkubaatori.
Oviiri sõnul on MKMi eesmärk olla nn Eesti kosmoseministeerium ning toetada Space 4.0 arenguid ja teha Eestist targa kosmoserakenduste tellija.
Eesti visiidi programmi alustas Wörner Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusest, kus ta kohtus EASi juhatuse liikmete ja EASi Eesti Kosmosebüroo esindajatega. Seejärel toimus kohtumine ettevõtlusministriga. Jan Wörner pidas ka avaliku loengu „Driving Space 4.0 – an enabler for Entrepreneurship and Innovation“. Tallinna Tehnikaülikoolis. Pärast loengut kohtus peadirektor Wörner ka Tehnikaülikooli tudengitega, kes tutvustasid talle TTÜ tudengisatelliiti MektorySAT-1. Ülevaate oma satelliidi Estcube-2 ehitusest andsid ka Tartu Ülikooli tudengid.
Peale Tehnikaülikooli külastamist suundus ESA peadirektor kohtuma Eesti parlamendisaadikutega ning seejärel peaminister Taavi Rõivasega. Stenbocki majas sai Jan Wörner kätte ka oma e-residentsuse kaardi.
Pärastlõunal kohtus Wörner ettevõtjatega, kes juba tegutsevad kosmoseäris kui ka nendega, kel on selles valdkonnas tegutsemise vastu huvi. Ettevõtjatega arutleti, kuidas siinsed ettevõtted – olgu need IT-firmad, metallitöötlus- ja elektroonikaettevõtted või start-up’id ja insenerifirmad saaksid senisest paremini Euroopa kosmosetööstusse integreeruda.
Johann-Dietrich Wörner on ESA peadirektori ametis olnud rohkem kui aasta. Enne seda juhtis ta kaheksa aastat Saksamaa kosmoseagentuuri DLR. Ta on erialalt ehitusinsener, kes on lõpetanud nii Berliini kui ka Darmstadti tehnikaülikoolid. Wörner on olnud ka Darmstadti tehnikaülikoolis ehitusprofessor, ehitusteaduskonna dekaan ning juhtis ülikooli aastatel 1995–2007. Tema eestvedamisel sai Darmstadti tehnikaülikoolikoolist esimene autonoomne ülikool Saksamaa Liitvabariigis. Ta on valitud mitmete ülikoolide audoktoriks ja saanud rohkelt tunnustusi.
Tänaseks 51 aasta vanune ning 22 Euroopa riiki ühendav Euroopa kosmoseagentuur ESA on maailmas ainus riikidevahelist kosmosekoostööd ellu viiv organisatsioon. Eesti on selle organisatsiooni täisliige 1. septembrist 2015.
Seotud lood
Euroopa Kosmoseagentuur (ESA), mille liikmeks sai eelmisel aastal ka Eesti, korraldab 10. septembril ulatusliku avaliku debati, kuhu oodatakse osalema üle 2000 inimese 22st Euroopa riigist. Ka Eesti inimestel on olenemata tegevusalast, valdkonnast või teadmistest võimalus kaasa lüüa.
USA majandusajakirja Forbes valis 30 edukaima alla 30-aastase Euroopa noore hulka teist aastat järjest Eesti päritolu Skeleton Technologies’i võtmetegija. Kui eelmisel korral oli selleks Skeletoni asutaja Taavi Madiberk, siis sel korral tootmise ja arenduse juht Ants Vill (27).
Sel nädalavahetusel esmakordselt Eestis toimunud üleeuroopalise kosmosetehnoloogiate hackathoni ActInSpace võitis meeskond Airsplint, kelle lahendus lihtsustab parameedikute tööd. Ürituse idee algatajaks on Euroopa Kosmoseagentuuri Sud France kosmoseinkubatsioonikeskus. Eestis olid selle läbiviijateks Teaduspargi Tehnopoli Startup Inkubaator koos SA Garage48 ja TTÜ - Mektory Satelliidiprogrammiga.
IT-ja äriteenuste ettevõte CGI Eesti AS alustab Eestis aktiivselt CGI tarkvara omatoodete ja äri terviklahenduste levitamise ning juurutamisega, eesmärgiga tugevdada seeläbi positsiooni ja kasvatada turuosa.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.