• 28.07.16, 17:28
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Üleeuroopaline avalik debatt kosmoseteemade mõistmiseks ja tulevikuvõimaluste suunamiseks

Euroopa Kosmoseagentuur (ESA), mille liikmeks sai eelmisel aastal ka Eesti, korraldab 10. septembril ulatusliku avaliku debati, kuhu oodatakse osalema üle 2000 inimese 22st Euroopa riigist. Ka Eesti inimestel on olenemata tegevusalast, valdkonnast või teadmistest võimalus kaasa lüüa.
Üleeuroopaline avalik debatt kosmoseteemade mõistmiseks ja tulevikuvõimaluste suunamiseks
  • Foto: Pixabay
ESA soovib 10. septembril toimuva arutelu tulemusel teada saada, milline on liikmesriikide kodanike nägemus ESA tulevikust: milliseid missioone kavandada, milliseid maapealseid probleeme lahendada kosmosetehnoloogiate abil.
„Kosmos on kallis ning ei kannata vigu. Samas on tehnoloogia areng teinud kosmose kättesaadavaks nii erafirmadele kui ka eraisikutele. Kuidas ja millises suunas peaks maailma ainus riikidevaheline kosmoseagentuur edasi arenema, seda soovibki ESA teada,“ ütles Eesti delegatsiooni juht ESA juures Madis Võõras.
Osalema pääsemine valiku alusel
Osalejate arv on piiratud ning igast liikmesriigist valitakse registreerunute seast arutelule osalema kindel hulk erineva profiiliga inimesi. Debatt toimub kõigis 22 ESA liikmesriigis samaaegselt. Eestis on debati toimumiskohtadeks Tallinn ja Tartu (Tõravere).
Debati keskmes on Euroopa kosmosepoliitika ning osalejad saavad võimaluse avaldada arvamust ja defineerida ühiselt kõigi praeguste ja tulevaste kosmoseprogrammide prioriteete. Avaliku debati tulemused kogutakse kokku vahetult peale arutelu toimumist ning edastatakse ESA peadirektorile, Jan Woernerile, kes ka 15. septembril Eestisse lühivisiidile saabumas on.
ESA debati eesmärgiks on kaasata Euroopa elanike kosmoseteemalisse dialoogi. Septembris toimuv Euroopa kosmosepoliitika avalik arutelu on selliselt ainulaadne, sest esimest korda käsitletakse kosmose tulevikku üritusel, mis hõlmab nii suurt hulka riike. Kosmoselennud, -teadus, -uuringud, -tehnoloogia ja innovatsioon ei puuduta vaid valdkondlikke ettevõtteid ja agentuure, vaid võivad olla abiks ka ühiskonnaprobleemide lahendamisel ning pakkuda inspiratsiooni tulevatele põlvkondadele.
Üritust korraldab Euroopa Kosmoseagentuur ja koordinaatoriks on Prantsuse agentuur Missions Publiques, mille korraldustööd toetavad ka ESA liikmesriikide kohalikud organisaatorid.
Eestis organiseerib arutelu Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse juures tegutsev Eestii Kosmosebüroo koos Tartu Observatooriumi ja TTÜ Mektoryga.
Debatt toimub laupäeval, 10. septembril Tallinnas ja Tartus.  Arutelu on kogu päeva toimuv sündmus, kus igas riigis kohtuvad näost näkku 100 tavakodanikku.
Eelteadmised kosmosest ei ole vajalikud
Ürituse käigus saavad osalejad teada kosmosest ja ESA mandaadist ning kosmose valdkonnas tehtavast tööst. Arutelud toimuvad väikestes rühmades. Arutelu tulemused annavad omapoolse panuse kosmose tuleviku ja selle mõjude uurimisse. Osalemine ei eelda kosmosealaseid eriteadmisi.
Eelregistreerumine ja lisainfo: http://www.citizensdebate.space/et_EE/home  

Seotud lood

Uudised
  • 16.09.16, 00:16
Oviir: MKM on Eesti kosmoseministeerium
Täna toimunud Euroopa kosmoseagentuuri (ESA) peadirektoriga kohtumisel ettevõtlusministriga kirjutati alla ESA praktikandi programmi leping, mis võimaldab kuni aastani 2020 Eesti doktorantidel vähemalt aastaks tööle minna Euroopa Kosmoseagentuuri.
Uudised
  • 14.09.16, 11:01
India IT- ja justiitsminister toetab IT ja tehnoloogia-alast teaduskoostööd
India IT- ja justiitsminister Ravi Shankar Prasad külastas 14. septembril Tallinna Tehnikaülikooli eesmärgiga arutada kahe riigi koostööd kõrghariduse ja info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) valdkondades. Videokonverentsil TTÜ Mektoryst India ülikoolidega lepiti kokku edasiste tempokate koostöökohtade alused. Minister kohtus ka TTÜ rektor akadeemik Jaak Aaviksooga, kellega lepiti kokku koostöö tugevdamine teadlaste õpirände suunal.
Uudised
  • 14.09.16, 13:46
EASi leping Euroopa Kosmoseagentuuriga muudab satelliitfotod tasuta kättesaadavaks
13. septembril allkirjastati Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) peakorteris Pariisis EASi ja ESA vaheline leping, mille alusel hakkab Eesti saama Euroopa Liidu Maa kaugseire programmi Copernicus satelliitidelt pärinevaid satelliitfotosid. Fotod jõuavad Maa-ameti vahendusel kõigi soovijateni tasuta.
Uudised
  • 10.08.16, 15:24
Tallinn hakkab toetama kosmosevaldkonna ettevõtlust
Tallinna linnavalitsus saatis linnavolikogule otsuse eelnõu, mille kohaselt nõustub Tallinna linn osalema partnerina Euroopa Kosmoseagentuuri üleeuroopalise äriinkubaatorite programmis.
  • ST
Sisuturundus
  • 10.10.24, 15:13
Lahendus ettevõtte juhile võlgade haldamiseks – Infopanga võlaregister
Juhid puutuvad sageli kokku keeruliste võlgnike ja hilinenud maksetega, mis võivad mõjutada rahavoogu ja tekitada stressi. Võlgnikega tegelemine on aeganõudev ja koormav, eriti kui kaasnevad meeldetuletused, vaidlustused ja võlgnike passiivsus. Infopanga võlaregister aitab aga juhtidel hallata võlgnevusi kiiremini ja lihtsamalt, säästes nii aega kui ka närve.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi ITuudised esilehele