NATO kõrgeim otsustusorgan Põhja-Atlandi Nõukogu kiitis reedel heaks võimepaketi, millega investeeritakse Eestis asuvasse küberkaitse harjutusväljaku arendamisse.
Investeering tõstab oluliselt küberharjutusväljaku tehnilist võimekust ning suutlikust küberõppusteks vajalike keskkondade simuleerimiseks ning automatiseerimiseks. Lisaks võimaldab NATO investeering suurendada korraga õppustel osalevate meeskondade arvu ning parandab võimalusi mitme erineva õppuse samaaegseks korraldamiseks.
Kaitseminister Hannes Hanso ütles, et Eesti on viimastel aastatel olnud NATO-s küberkaitse teemade jõuline eestkõneleja, samuti oleme tugevalt panustanud NATO küberkaitse õppuste ning väljaõppe arengusse.
„2007. aastal oli Eesti esimene riik maailmas, mis sattus Venemaa riikliku küberrünnaku alla. Meil on ütlus, et mis ei tapa, teeb tugevaks - see kehtib selgelt ka kübervaldkonna kohta,“ ütles Hanso. „Küberist on saanud selgelt Eesti nišivõimekus ja rahvusvaheliselt tunnustatud tugevus. Otsus NATO täiendavast toetusest meie küberkaitse arendamisse on järjekordseks märgiks usaldusest ning Eesti kõrgest küberkaitse tasemest.“
„Küberkaitse on valdkond, kus riigi suurus ei ole otsustava tähtsusega, ka väike riik võib selles vallas olla võrdne suurriikide kõrval. Eesti on NATOs üks juhtivaid küberkaitse valdkonna edendajaid ning läbi selle märgilise NATO investeeringu tugevdame oma nähtavust ja tugevust selles valdkonnas veelgi,“ ütles Hanso.
Eesti küberkaitse väljakust NATO Cyber Range
Eesti arendab küberkaitse harjutusväljakut alates 2011 aastast, NATO tippkohtumisel Walesis 2014. aastal võeti vastu otsus arendada Eesti küberharjutusväljakust välja NATO Cyber Range. Praegune rahastamisotsus on osa NATO küberharjutusväljaku elluviimise protsessist.
Kaitseministeeriumi kaitsetööstuse ja –innovatsiooni osakonna juhataja, NATO Cyber Range’i arendamise projektijuht Kusti Salm ütles, et NATO investeering tõstab oluliselt Eesti tehnilist võimekust küberkaitse õppuste ja väljaõppe läbiviimiseks.
„Investeeringu tulemusena on Eestis võimalik korraldada veelgi suurejoonelisemaid ning keerukamaid NATO küberkaitse õppuseid, väljaõpet ja ka keerukate IT-süsteemide testimist,“ rääkis Salm. „Meie jaoks on oluline, et NATO sõjaväelased ja küberkaitse eksperdid hakkavad nüüd Eesti küberkaitse harjutusväljakut oluliselt rohkem kasutama.“
Mis on küberharjutusväljak?
Küberkaitse harjutusväljakut kasutatakse küberkaitse õppusteks, väljaõppeks ja testimiseks. Sisuliselt on tegemist polügooniga, kus on võimalik harjutada küberründeid ning IT-süsteemide vastupidavust ilma igapäevases kasutuses olevaid süsteeme kahjustamata.
Küberharjutusväljak on võimas spetsiifiliste omadustega infotehnoloogiline süsteem, mille riist- ja tarkavara imiteerib reaalseid arvutivõrke ning selles liikuvaid andmemahte. Eesti küberharjutusväljaku riistvara asub kaitseväe Staabi- ja Sidepataljoni ning NATO küberkaitsekoostöö keskuse ruumes, kuid sellele saab võimaldada turvalist juurdepääsu üle maailma asuvatest arvutitest.
Eesti harjutusväljakul viiakse läbi kahte maailma suurimat rahvusvahelist küberõppust, NATO küberkaitsekoostöö keskuse korraldatav Locked Shields ning NATO õppus Cyber Coalition. Lisaks Viiakse küberkaitse harjutusväljakul läbi Kaitseministeeriumi ning IT-Kolledži koostöös Küberolümpiat ning paljusid erinevaid küberkaitse väljaõppeprogramme.
Seotud lood
Mobiilseadmetele mõeldud kahjutoovat tarkvara võidakse kasutada küberspionaaži eesmärgil, hoiatavad Kaspersky Lab´i eksperdid messidele ja rahvusvahelistele ärikohtumistele suunduvaid äriinimesi. Selgus, et mitmed küberspionaažiga tegelevad rühmad, kelle tegevust Kaspersky Labi´i eksperdid viimastel aastatel uurisid, kasutasid keerulist kahjutoovat tarkvarakoodi, mis on võimeline nakatama tervet rida mobiilseadmeid ja varastab erinevat liiki väärtuslikku teavet.
Täna, 21. märtsil sõlmib Eesti Kaitsetööstuse Liit Ameerika Ühendriikides koostöölepingu USA Kaitsetööstuse Liiduga (NDIA). Koostööleppe eesmärgiks on soodustada Eesti kaitsetööstusettevõtete pääsu USA turule ning toetada toodete ja teenuste eksporti, selgitas Eesti Kaitsetööstuse Liidu juhatuse esimees Kuldar Väärsi.
Eesti küberjulgeoleku ettevõte BHC Laboratory OÜ võitis Euroopa Kaitseagentuuri hanke strateegiliste küberõppuste korraldamiseks järgneval kahel aastal neljas Euroopa Liidu liikmesriigis.
Küberjälitamise juhtumitega on veebipolitsei poole pöördutud viimasel ajal üha enam ja enam, teatas ITuudistele veebikonstaabel Andero Sepp.
Eesti IT-sektoris on pilvetehnoloogiate kasutuselevõtt kasvanud viimastel aastatel märkimisväärselt, kuid paljud organisatsioonid seisavad silmitsi suurte infrastruktuuriliste muudatuste vajadusega. Üheks oluliseks sammuks selles arengus on andmebaaside migratsioon pilvepõhisele platvormile, näiteks Azure'i pilve. Õnneks on märgata trendi, mille kohaselt näevad kohalikud IT-juhid seda protsessi mitte ainult tehnilise muudatusena, vaid võimalusena suurendada organisatsiooni paindlikkust, turvalisust ja innovatsiooni.