Industry 4.0 in Practice konverentsil rääkis Hyrles OÜ tegevjuht Urmo Sisask, et tööstus 4.0 kiire arengu valguses ei tohi unustada peamist, inimesi. „Üks asi on puhas programm või lahendus, aga teine ja väga oluline faktor on töötajad. Inimeste ülesanded ja töökohustused muutuvad ning sellega seoses ka mõisted ja koolitusvajadused,“ selgitas Sisask.
Me ei räägi Industry 4.0 puhul ainult masinatest ja seadmetest, nende taga on alati inimesed. Sisaski sõnul on mitmeid ettevõtteid, kes on soetanud väga kallid masinad, mis seisavad mitu kuud kuni aasta, sest ei leita inimest, kes sellega tööle hakkab. „Kõige lihtsam on osta masin, aga inimene peab sellega midagi peale hakkama,“ tõdes Sisask. Kui targad masinad ja robotid tulevad üha rohkem tööstuse juhtimisprotsessidesse, tõusevad keskmesse targad automatiseeritud töökohad. „Ühel hetkel ei ole enam võimalik öelda, et meil on valgekraed, kes töötavad kontoris ja sinikraed, kes on traditsiooniliselt füüsilise töö tegijad. Neljas tööstusrevolutsioon nimega Industry 4.0 muudab selle vahe olematuks,“ rääkis Sisask. Füüsilise töö teevad ära masinad ja robotiseeritud töökohad muutuvad inimeste poolt juhitavateks süsteemideks.
Aastaks 2020 on PwC poolt Saksamaal läbi viidud uuringu järgi 80% tööstusettevõtetest digitaliseerinud oma väärtusahela. Uuring näitas, et igast kümnest ettevõttest kaheksa plaanib aastaks 2020 juurutada digilahendused kõigis oma äritegevuse võtmeküsimustes.
Doris Põld
Seotud lood
Starship Technologies tegevjuht ja asutaja, Skype’i kaasasutaja Ahti Heinla ütles 10. Danske Liidrite Foorumil rääkides, et äri peab olema avatud globaalsele turule.
Saanud inspiratsiooni veebis levinud piltmõistatustest, kus lumememmede vahelt tuli panda üles otsida, avaldas Eesti suurim mobiilirakendusi arendav ettevõtte Mooncascade Facebookis mõistatusest oma versiooni.
Saksamaa Liitvabariigi Suursaatkond Tallinnas korraldab ühistöös Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu, EASi ja Eesti Elektroonikatööstuse Liiduga teist korda konverentsi Industry 4.0, mis seekord keskendub asjade interneti (IoT) praktilistele näidetele.
Möödunud nädala reedel lõppes kolmandat korda toimunud info- ja kommunikatsioonitehnoloogia nädal ICT Week 2016, mille tänavusteks põhiteemadeks olid e-valitsemine, e-residentsus, roheline IT, nutitööstus, finantstehnoloogia ja riistvara areng.
Eesti IT-sektoris on pilvetehnoloogiate kasutuselevõtt kasvanud viimastel aastatel märkimisväärselt, kuid paljud organisatsioonid seisavad silmitsi suurte infrastruktuuriliste muudatuste vajadusega. Üheks oluliseks sammuks selles arengus on andmebaaside migratsioon pilvepõhisele platvormile, näiteks Azure'i pilve. Õnneks on märgata trendi, mille kohaselt näevad kohalikud IT-juhid seda protsessi mitte ainult tehnilise muudatusena, vaid võimalusena suurendada organisatsiooni paindlikkust, turvalisust ja innovatsiooni.