• 10.03.16, 23:54
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Tartu ülikoolis avatud laboris hakkavad asjad omavahel suhtlema

Lähitulevikus on reaalne olukord, kus asjad omavahel suhtlevad ja inimese elu mugavamaks muudavad. Nii võib näiteks töölt koju sõites auto anda kodu küttesüsteemile teada, et võiks toas temperatuuri tõsta või külmkapp lisab ise puuduoleva toiduaine poe ostunimekirja. Asjade oskus omavahel suhelda on tehnoloogia tulevikusuund, mille arendamiseks avasid Tartu ülikool ja Telia Eesti värkvõrgu labori.
Tartu ülikoolis avatud laboris hakkavad asjad omavahel suhtlema
  • Foto: Tartu ülikool
Tegemist on nii Eestis kui ka Baltimaades ainulaadse laboriga, kus on sisustatud nutikas kodu ja nutikas kontor, mida saab keskselt juhtida üle võrgu.
Laboris on kasutatud seadmete võrku, mis sisaldavad elektroonikat, tarkvara, sensoreid ja võrgu ühendust. Seadmed koguvad ja vahetavad omavahel andmeid, mis võimaldab olukorra, kus seadmed oskavad ise teatud olukorras käituda ehk olla nutikad.
Labori tehnikaga hakkavad tööle Tartu ülikooli mobiili- ja pilvearvutuste laboratooriumi teadlased. Lisaks avaneb arvutiteaduse instituudi tudengitele võimalus katsetada ja luua uusi lahendusi asjade interneti valdkonnas, et arendada tipptehnoloogia tulevikusuundi ja uusi äriideid. Värkvõrgu valdkond hõlmab mh targa keskkonnakaitse, targa tervishoiu ja targa põllumajanduse arendamist.
Tartu ülikooli arendusprorektor Erik Puura sõnas, et Tartu ülikooli jaoks on koostöö Teliaga väga tähtis ning avatav labor on parim viis selle hoogustamiseks. „Labor tugevdab ülikooli õppe- ja teadustööd, muudab õpet praktilisemaks ning võimaldab uute start-up-ettevõtete ideede testimist,“ rääkis Puura.
Telia Eesti tehnoloogiadirektor Tiit Tammiste ütles, et seni on Eestis asjade internetist ehk värkvõrgust vaid räägitud. „Nüüd aga teeme pika sammu tuleviku suunas, sest meil on olemas spetsiaalne keskkond, kus katsetada ja luua uusi asjade interneti valdkonna rakendusi. Loodetavasti on see labor kasvulavaks paljudele nutikatele ideedele ja lahendustele, mis muudavad meie elu mugavamaks, turvalisemaks ja põnevamaks.“
Pärast avamist toimus TÜ arvutiteaduse instituudis VUNK IoT (Internet of Things) Challenge, kus leiti ideelahendusi uuenduslike värkvõrgu rakendustele. Edasi luuakse ideedest prototüübid ja katsetatakse neid TÜ värkvõrgu laboris.

Seotud lood

Uudised
  • 20.06.16, 21:58
Baltimaade au kaitsevad rahvusvahelisel suurvõistlusel Tartu IT tudengid
Tartu ülikooli arvutiteaduse üliõpilased asuvad tänasest 22. juunini teist aastat järjest ainsa Baltimaade võistkonnana võistlema Frankfurdis rahvusvahelisel tudengite arvutiklastri ehitamise võistlusel. Tudengimeeskond tunneb end tugevalt, sest eelmise aasta kogemus on palju õpetanud.
Uudised
  • 28.06.16, 15:39
AS Levira nõukogu valis ettevõtte uueks juhatuse esimeheks Tiit Tammiste
Meedia- ja pilveteenuseid ning ringhäälingu võrguteenuseid osutava AS Levira uus juhatuse esimees on Tiit Tammiste, kelle kandidatuuri kiitis heaks ettevõtte nõukogu. Tammiste asub ametisse 1. augustil 2016.
Uudised
  • 03.09.16, 22:10
Uued ja nutikad äriideed alustavad jahti 30 000 eurole
Järgmisel nädalavahetusel (9.-11. septembril) oodatakse kõiki idufirmasid ning ettevõtlikke inimesi esitlema VUNK programmi raames oma uusi ja põnevaid äriideid, mille võitjatele on välja pandud 30 000 euro ulatuses auhinnaraha.
  • ST
Sisuturundus
  • 27.01.25, 10:49
Mis on PostgreSQL ja miks seda kasutada?
PostgreSQL on maailma populaarseim vabavaraline andmebaasimootor, mis on tuntud oma lihtsuse, hea dokumentatsiooni, töökindluse ja mitmekülgsuse poolest.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi ITuudised esilehele