Edicy ja Fraktali juht Tõnu Runnel ütles laupäeval Paides arvamusfestivalil, et toetused on kurjast ning Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) tuleks kinni panna.
"Turg on isereguleeruv mehhanism," rääkis Runnel. "Toetused on kurjast, sest süsteem tõmbab ligi puuke, ja nii muutub toetusmeede farsiks. Tulusam on turu kaudu reguleerimine. Ma ei ütle, et peaks üldse lõpetama mittetulundusühingute (MTÜ) toetamise. Aga EAS tuleks küll kinni panna ja saata sealsed targad inimesed korralikesse ametitesse. Tuleb lõpetada see farss: raha jagamine selle eest, et sa oled võimeline kirjutama 550 lehekülge värddokumente."
Reformierakondlasest riigikogulane, ettevõtja Andrei Korobeinik väitis, et kui EAS kinni panna, siis läheb see raha mujale, sest EAS ei jaga Eesti maksumaksja raha. Runnel vaidles vastu: "See on ikkagi maksumaksja raha, ainult et Euroopa maksumaksja raha."
Arutelus traditsioonilise, st kasumit teeniva ja sotsiaalse ettevõtluse suhete üle märkis Runnel, et kõige rohkem kasu toob iseregulatsioon. "Inimesed hääletavad jalgadega," leidis ta. "Pole mõtet vastandada sotsiaalset vastutustunnet ja kasumit, st traditsioonilist ettevõtlust."
Runnel sõnas, et MTÜ elab kas sisemisest põlemisest või toetustest, mis makstakse endale palkadeks. Enesele märkimisväärselt suure palga maksmise halbu näiteid on MTÜdes tema sõnul rohkem kui traditsioonilistes ettevõtetes.
Seotud lood
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.