Kõik meeskonnad tuleb üles ehitada iseseisvaks, oma eelarve ja juhtimisstruktuuriga, Erply asutaja ja juht Kristjan Hiiemaa.
- Erply asutaja ja juht Kristjan Hiiemaa Foto: Eiko Kink
Me proovisime alustada nagu enamik – juhtida ülemaailmset ettevõtet otse Eestist, pidevate Skype’i kõnede ja e-kirjade ja kohtumiste jadana. See oli väga koormav. Õnneks saime peagi aru, mis valesti oli – igasse riiki tuli anda kogu otsustusõigus ja usaldada vastavat tiimi täielikult. Peamiseks juhtimisvahendiks sai hoopis usaldus ja eelarve. Tänu sellele oleme saavutanud hoopis suurema kasvu ja ka meeskonnad on rahul, sest saavad kõiki asju ise otsustada.
Suhtlusvahendid peavad olema parimad
Loomulikult on vaja aidata igal tiimil kasvada – kehtestada sisereeglid, äriprotsessid ja tagada nende täitmine. Targad tiimid töötavad nagunii iseseisvalt, seal ei ole vaja igapäevaselt sekkuda. Ehk ei tohigi, kuna siis inimesed pettuvad. Piisab, kui on määratletud üldised eesmärgid.
Oma väliskontorite kasvust innustatuna asusime samasugust struktuuri ka Eestis rakendama. Meie erinevad kontorid, tiimid ja tooted on väga iseseisvad. Kõikidel on oma eelarve, plaan ja juhtimine. Üldjuhil on ainult võimalik kaasa aidata, mikrojuhtimist ei ole vaja teha. Suhtlusvahendid peavad olema parimad, mugavad, nähtamatud, mobiilsed. Esiteks tuleb kindlasti lasta tiimil valida endale sobilikud vahendid, meie näiteks otsustasime Skype’i vahetada Slacki vastu. Peamiseks põhjuseks oli võimalus eri gruppidele oma väikeste ruumide loomiseks – st, et ühe projekti inimesed on kogu aeg värske infoga varustatud.
Teiseks oli kindlasti turvalisus – kasutame näiteks Google’i meiliteenust ja seega oli kohe olemas turvaline integreerimine ja paroolide turve SMSi kaudu. Väga oluline tänapäeva maailmas. Kolmandaks oli võimalus integreerida väliseid infokanaleid, äppe – nt kodulehe külastajate küsimused tulevad otse müügitiimile, kes saavad samas keskkonnas vastata – mugav ja efektiivne.
Kristjan Hiiemaa esineb 18.-19. mail toimuval
ning Pärnu Juhtimiskonverentsil
räägib teemal "Kuidas konkurendi abil välisturule siseneda?"
Seotud lood
Mauritiuse innovatsiooniminister esitas juulis toimunud külaskäigu ajal üleskutse Eesti ettevõtjatele ja kutsus neid koostöös Aafrika IT-turgu vallutama. Sellest väljakutsest haaras kinni veebipõhise äritarkvara tootja Erply.
„Me saime seal endale suure kliendi ka kohe, nii et elu on äge!“ ütles rahvusvaheline lao- ja kassatarkvara tootja Erply juht Kanada turule sisenemise kohta.
Erply on arendamas keskkonda, kus kogutakse kokku kõik Euroopas loodud tehnikatooted koos jooniste, mõõtude, laoseisu ning tellimis-ja hinnainfoga. Inventroy.com lahenduse abil võimalus turule pääseda ka niššitootjatel.
Tänavuse Äripäeva Rikaste TOPi kaksikvõidu noppisid idufirmade esindajad. Infotehnoloogia oli tegevusalaks märgitud 31 korral.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.