Välisminister Urmas Reinsalu annab täna valitsusele ülevaate nädal tagasi sõlmitud Eesti ja Ameerika Ühendriikide 5G-teemalisest ühisavaldusest, mida näiteks Elisa Eesti juht Sami Seppänen on teravalt kritiseerinud.
- Välisminister Urmas Reinsalu eelmisel nädalal IKT aastakonverentsil. Foto: Raul Mee
Tänase valitsuskabineti nõupidamise viimaseks, kuuendaks päevakorrapunktiks on Eesti ja Ameerika Ühendriikide 5G turvalisuse teemaline ühisavaldus. Kabinetinõupidamist juhatab peaminister Jüri Ratas.
Eelmisel nädalal sõlmis Ratas Washingtonis Ühendriikide asepresidendi Mike Pence´iga
kokkuleppe, et Eesti võtab omaks USA lähenemise mobiilside viienda põlvkonna ehk 5G turvalisusele.
Muuhulgas tähendab see, et tõenäoliselt ei saa suur võrguseadmete tarnija, Hiina IKT-ettevõte Huawei osaleda 5G konkurssidel, kuna USA kahtlustab ettevõtet sidemetes Hiina kommunistliku valitsusega. Huawei on selliseid kahtlustusi eitanud. Samas on mitmed Euroopa riigid lubanud Huaweil osaleda 5G võrgu rajamisel.
Eelmisel nädalal IKT
aastakonverentsil kritiseeris muuhulgas ka Huawei võrguseadmeid kasutava Elisa Eesti juht Sami Seppänen valitsust USAga sõlmitud 5G-teemalise ühisavalduse pärast. Samuti osaliselt Huawei võrguseadmeid kasutava Telia tehnoloogiajuht Andre Visse nõustus Elisa juhi kriitikaga.
Samal konverentsil leppis Sami Seppänen samuti kohal olnud välisminister Urmas Reinsaluga käesolevaks nädalaks kokku eraldi kohtumise, et teemat arutada.
Täna astus riigikogu ees ametivande andmisega ametisse uus väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu, kes esimest korda osaleb ka valitsuse nõupidamisel.
Valitsuskabineti nõupidamised, kus Urmas Reinsalu täna 5G ühisavaldust tutvustab, on mitteametlikud ning nende eesmärgiks on valitsuse istungite ettevalmistamine. Ministrid peavad seal põhjalikke arutelusid mitmesugustel poliitikateemadel. Nõupidamistel otsustatu ei ole käsitatav vabariigi valitsuse otsusena ja sellel pole õiguslikke tagajärgi.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.