Läinud nädalal tõstatunud Huawei seadmetest turvakaalutlustel hoidumise teema ei ole mitte tehnoloogiline vaid poliitiline, tõdes tuntud IT-ettevõtja Heiki Kübbar.
- Heiki Kübbar Foto: Veiko Tõkman
Möödnud nädalal oli mitmeid meediakajastusi Huawei toodetest turvakaalutlustel hoidumise teemal. Riigi infosüsteemi amet (RIA) kinnitas, et Eesti ei kasuta riigivõrkudes Huawei seadmeid. Sellise otsuse tegi RIA turvakaalutlustel, tuginedes teiste riikide hinnangutele. Näiteks USA on soovitanud hoiduda Huawei seadmetest, viidates, et Hiina võib kasutada neid luure-eesmärkidel.
Palusime teema kohta kommentaari tuntud ettevõtja ja hinnatud küberturbe ekspert Heiki Kübbarilt.
Tema arvates ei ole Huawei seadmetel probleeme juhuslike turvaaukudega. „Küsimus on selles, kas nende seadmetesse on ehitatud "tagauks" (backdoor) pealtkuulamiseks, ja kui on, siis kellel on sellele ligipääs.“ ütles Kübbar ja lisas, et ta ei ole teadlik, et selline asi avastatud oleks. „Samas on pealtkuulamiseks ehitatud tagaukse avastamine väga keeruline,“ lausus Kübbar.
On spekuleeritud ka, et selline tagauks oli ühe Hiina kiibitootja poolt oma toodangusse sisse ehitatud. Kübbar nentis, et Hiinas ei saaks selline asi tõenäoliselt ilma riigi teadmata toimuda.
Spekulatsioon võimalikust tagauksest on käinud aastaid ka näiteks Kaspersky antiviiruse teemal. „Aga ikka kipub olema nii, et spekuleerivad need, kes ei tea ja need kes teavad on vait. Konkreetselt Huawei kohta ma midagi väita ei saa ja spekuleerida ei taha,“ ütles Kübbar.
Siiski võib välja tuua ühe trendi, mis puudutab eelkõige 4G ja 5G võrkude infra ehitamiseks mõeldud seadmeid. „Tänaseks on Huawei seadmetest oma kriitilise infra ehitamisel loobunud USA, UK, Kanada, Austraalia ja Uus-Meremaa. Suure sammu sinnapoole on astunud Saksamaa ja Jaapan, samuti on seda kaalunud Itaalia ja India.“ leidis Kübbar. Samas on tema hinnangul miskipärast osutunud Huawei seadmed populaarseks just mitmetes autoritaarsetes riikides, nagu Põhja-Korea, Iraan, aga ka mõned Araabia maad.
Kokkuvõtvalt tõdes Kübbar, et Huawei seadmetega seotud turvarisk ei ole ilmselt mitte kinni tehnoloogias, vaid julgeolekus. "Põhiline, mida kardetakse on pealtkuulatavus - olgu tegemist siis poliitikute jälgimise või tööstusspionaazhiga. Kui neid hirme aga pole, võib neid kasutada küll - kindlasti on nad töökindlad ja ilmselt ka hinnalt soodsad," ütles ta.
Seotud lood
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.