Rahandusminister Toomas Tõniste ja statistikaameti peadirektor Mart Mägi tutvustavad täna ameti lähiaastate plaani ehitada üles riigi andmeteenus, parandada riiklike andmete kvaliteeti ja vähendada ettevõtete halduskoormust.
- Toomas Tõniste Foto: Andras Kralla
Statistikaameti lähiaastate arengukava näeb ette ameti kujundamist riiklikuks andmeagentuuriks, kes pakub tarbijatele nii andmeid eri allikatest, tuge andmete kasutamisel kui ka klassikalist riiklikku statistikat.
Liigume andmekaeve ja andmeteenuse poole, kommenteeris Mart Mägi nädalataguses pressiteates. „Meie kaugem eesmärk on andmete olemasolul vastata 48 tunni jooksul igale küsimusele, mis kellelgi võib Eesti ühiskonna kohta tekkida. See suur eesmärk jaguneb tükkideks ning eeldab tõsist tööd,“ sõnas ta.
Statistikaameti strateegias on tema kinnitusel kesksel kohal personaliseeritud statistika ja andmeallikate pakkumine tarbijatele. „Tarbijad tahavad vastuseid kiiresti ja reaalaja andmetele tuginedes, seega peame sisuliselt üles ehitama riigi andmehalduse, tänu millele oleks võimalik teha paremaid reaalaja andmetel baseeruvaid otsuseid,“ selgitas Mägi ameti lähiaastate strateeglist suunda.
Tema sõnul on lähikümnendi nutika riigi ja andmepõhiste otsuste tegemise olulisim alustala kvaliteetsed, õiges vormis ja õigeaegsed andmed. „Peame looma riigis võimekuse, et oleks võimalik andmeid mõistlikult taaskasutada ning et üht andmestikku ei kogutaks mitu korda. Selliselt kogutud andmete põhjal on võimalik teha andmekaevet, et leida kiirelt vastuseid ühiskonna kriitilistele muredele,“ selgitas Mägi.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Liigume andmekaeve ja andmeteenuse poole, kommenteeris statistikaameti peadirektor Mart Mägi ameti kujundamist riiklikuks andmeagentuuriks.
Eesti IT-sektoris on pilvetehnoloogiate kasutuselevõtt kasvanud viimastel aastatel märkimisväärselt, kuid paljud organisatsioonid seisavad silmitsi suurte infrastruktuuriliste muudatuste vajadusega. Üheks oluliseks sammuks selles arengus on andmebaaside migratsioon pilvepõhisele platvormile, näiteks Azure'i pilve. Õnneks on märgata trendi, mille kohaselt näevad kohalikud IT-juhid seda protsessi mitte ainult tehnilise muudatusena, vaid võimalusena suurendada organisatsiooni paindlikkust, turvalisust ja innovatsiooni.