Euroopa Kaitsefondi teadusuuringute konkursi võitis konsortsium, millesse kuulus Eesti ettevõte Cybernetica.
- Cybernetica AS juhatuse liige Oliver Väärtnõu Foto: EKTK
Kokku osales konkursil 34 konsortsiumi enam kui 180 ettevõttega.
Konkursi võitnud konsortsiumi juhtpartner on globaalse haardega Itaalias baseeruv kaitsetööstusettevõte Leonardo.
Koos Cybernetica ja 40 teise partneriga hakatakse projektiga OCEAN2020 arendama sidesüsteeme mereoperatsioonide toetamiseks, ühendades omavahel ühtsesse süsteemi mehitatud ja mehitamata platvormid ning maismaal asuvad juhtimiskeskused. Projekti eelarve kaheks aastaks on 35 miljonit eurot.
Kõnealuses taotlusvoorus osalesid mitu Eesti kaitsetööstusettevõtet ning nende osalemist toetasid nii Kaitseministeerium kui Eesti Kaitsetööstuse Liit.
Kaitseministeeriumi kaitseinvesteeringute osakonna teadusvaldkonna juhi Getter Operi sõnul näitab Eesti ettevõtete kaasamine konsortsiumitesse nii nende head tööd kui võimekust.
„Hoolimata suurest konkurentsist saavutas Cybernetica super tulemuse! See kinnitab, et Eesti kaitsetööstusettevõtted ning teadus- ja arendusasutused on igati konkurentsivõimelised ning suudavad pakkuda innovaatilisi ning nutikaid lahendusi,“ ütles Oper.
Ta lisas, et Eesti osalejate toetamiseks tehti palju koostööd nii Eesti-siseste kui välismaiste tööstuste ja kaitseministeeriumitega ning Eesti Kaitsetööstuse Liiduga.
„Riigi tugi koostöö toetamisel on väga oluline. Teeme omaltpoolt kõik selleks, et tugevdada Eesti kaitsevõimet läbi tehnoloogiate arendamise ja võrgustumise,“ ütles Oper ning lisas, et juba käib töö selle nimel, et Eesti ettevõtted ka käesoleva aasta taotlusvoorus konsortsiumitesse pääseksid.
Operi sõnul on sündmus eriline, sest Euroopa Liit toetab kaitsevaldkonna teadus- ja arendustegevust esmakordselt, sest Euroopa Kaitsefondi teadusuuringute suuna pilootprogramm aastateks 2017-2019 alles kutsuti ellu.
Programmi ellukutsumisse Euroopa Komisjoni poolt panustas ka Eesti Kaitseministeerium. „Oleme aktiivselt osalenud reeglistiku kujundamisel, konkursside teemade sisustamisel ja fookuste paika panekul,“ täpsustas Oper.
Ta lisas, et järgmises Euroopa Liidu seitsmeaastases eelarves aastateks 2021 kuni 2028 kaalutakse ka n-ö püsiva Euroopa kaitsealaste uuringute ja arenduste programmi loomist. „See tähendaks, et kaitseuuringute ja –tööstuse rahastamine ei toimuks vaid erandkorras,“ lausus Oper
Seotud lood
Cybernetica loodud turvalise andmevahetuse tarkvara Unified eXchange Platform (Eesti X-tee baastehnoloogia) on nüüd kättesaadav läbi Microsoft Azure Marketplace’i, turva- ja identiteedilahenduste kategoorias.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.