• 27.12.17, 11:05
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Eesti eesistumise digivaldkonna eesmärgid said täidetud

Eesti eesistumise pingutused digivaldkonnas on vilja kandnud. Eestlasi on juba tunnustatud tubli töö eest 5G, küberturvalisuse ja e-valitsemise arendamisel. Veel eelmisel nädalal saavutas Eesti ka õiguse alustada läbirääkimisi Euroopa Parlamendiga, et kaotada andmete vaba liikumise piirangud. Samuti jõuti kokkuleppele uues postipakkide määruses, mis langetab pakiveo hindu.
Eesti eesistumise digivaldkonna eesmärgid said täidetud
  • Foto: Kuvatõmmis
Eesti eesistumise läbivaks jooneks on olnud digivaldkonna arendamine. Eesistumise viimaste nädalateni ei ole olnud aga kindel, kas õnnestub üks meie peamisi eesmärke – panna Euroopas andmed vabalt liikuma. Andmete vaba liikumise määrus tähendab, et tulevikus kaoksid põhjendamatud asukohapiirangud, mis kohustavad ettevõtetel andmeid teatud riigis või selle piirkonnas hoiustama või töötlema. Andmete vaba liikumise tulekul väheneb bürokraatia ja ettevõtjad saavad säästa kulusid.
Eelmisel nädalal toimus Brüsselis saadikute kohtumine, kus Eestile anti ühehäälselt õigus jätkata isikustamata andmete vaba liikumiseks vajalike põhimõtete välja töötamist. Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo sõnul on ligipääs vajalikele andmetele juba praegu ettevõtluse konkurentsivõime üheks võtmeks ning andmete väärtus on hüppeliselt kasvamas.
„Euroopas saavad inimesed, kapital, kaubad ja teenused vabalt liikuda ning tänu sellele on liikmesriikidel võimalik üksteist võimestada ning paremini koostööd teha. Viimane aeg on  tunnistada andmete vaba liikumine EL-i viiendaks põhivabaduseks ja kaotada piirangud, mis täna andmete vaba liikumist takistavad,“ selgitas minister Palo.
„Andmete vaba liikumise ettepanek on olnud Eesti eesistumise üks peamisi eesmärke. Meie eesistumise alguses olid mitmed suurriigid algatuse suhtes aga kõhkleval seisukohal. Tänaseks on meelsus muutunud ning kõik liikmesriigid mõistavad, et ilma andmete vaba liikumiseta digitaalset ühtset turgu luua ei saa,“ ütles minister Palo.
Eesti saavutas mandaadi alustada Euroopa Parlamendiga läbirääkimisi nii pea, kui parlament on valmis. Saime sellega näidata head koostöövaimu järgmisele eesistujale Bulgaariale, kes meilt teatepulga uuel aastal üle võtab ning läbirääkimistega jätkab.
Teiseks viimaseks saavutuseks Eesti eesistumise digivaldkonnas oli postipakkide määruses kokkuleppimine, mis samuti eelmisel nädalal ära otsustati. Uus määrus muudab postipakkide veo hinnad läbipaistvamaks.  „Loodan, et uue määrusega saavutame konkurentsisurve, mis vähendaks pakivedude hindu tarbija jaoks. Tahame saavutada e-kaubanduses turuolukorra, kus inimesed saavad tellida üle Euroopa neile meelepäraseid kaupu ning maksta tarne eest õiglast hinda,“ kommenteeris minister Palo.
Minister lisas, et kokkuvõttes saavutasime kõik eesistumiseks digivaldkonnas seatud eesmärgid.
Eesti eesistumise jooksul toimus üle 40 digiteemalise konverentsi ja ürituse, millest suurim oli Tallinna Digitaalvaldkonna tippkohtumine septembris, kus osalesid Euroopa valitsusjuhid ja riigipead. Brüsselis ja Luksemburgis leidis aset kolm ametlikku telekommunikatsiooniministrite kohtumist.
Euroopa Liidu digiministrid allkirjastasid Eesti juhtimisel ka kaks olulist kokkulepet, juulis 5G kiire interneti arendamise deklaratsiooni ning oktoobris e-valitsemise deklaratsiooni. Mõlemad deklaratsioonid on oma valdkonnas oluliseks suunanäitajaks.
Lisaks on Euroopa Komisjon tunnustanud eestlasi saavutuste eest detailse 5G teekaardi loomisel, mis novembrikuus ka kõigi liikmesriikide poolt heakskiidu sai. Samuti valmis kübervaldkonna tegevuskava ja lepiti kokku uutes eeskirjades elektroonilise side jaoks. Mitmed liikmesriigid on kommenteerinud, et Eesti on neid üllatanud oma töökuse ja sihikindlusega ning tänu eesistumisele on suudetud tõestada, et Eesti digiriigi kuvandil on tõepõhi all.
Eesti keskendus eesistumise ajal viiele omavahel seotud digivaldkonnale: andmete vaba liikumine, nutikas Euroopa majandus, e-kaubandus, e-valitsemine ning usaldus ja julgeolek.

Seotud lood

Uudised
  • 04.12.17, 09:33
Minister Palo juhib täna eesistumise viimast telekomiministrite kohtumist
Täna, 4. detsembril toimub Brüsselis Eesti ELi nõukogu eesistumise viimane Euroopa Liidu telekommunikatsiooniministrite nõukogu. Kohtumise fookuses on andmete vaba liikumine, 5G võrgu ühenduvus ja BEREC-i määrus, mis käsitleb Euroopa ühendatuse ja digitaalse ühtse turu arendamist.
Uudised
  • 25.10.17, 13:54
Palo telekomiministrite nõukogul: Euroopa peab võtma küberjulgeolekus juhirolli
Ettevõtlus- ja infotehnoloogia minister Urve Palo juhatas 24. oktoobril Luksemburgis toimunud Eesti ELi nõukogu eesistumise esimest ametlikku telekommunikatsiooniministrite kohtumist. Nõukogu peateemadeks olid digitaalse ühtse turu strateegia rakendamine, ühise arusaama kujundamine uuest küberjulgeoleku paketist ning 5G võrgu arendamine Euroopas.
Uudised
  • 01.12.17, 16:18
Kosmoseministrid tegid Copernicuse programmi vahekokkuvõtte
Täna, 1. detsembril toimunud konkurentsivõime nõukogu kohtumisel võtsid ELi kosmoseministrid vastu järeldused Copernicuse programmi vahekokkuvõtte kohta ning arutasid ELi kosmoseprogrammide tulevikku. Sisend tänaseks kohtumiseks tuli muuhulgas ka novembri alguses Tallinnas toimunud ELi kosmoseministrite kohtumiselt.
Uudised
  • 18.06.17, 20:23
Kuidas digitaalsed terviseandmed Euroopas turvaliselt liikuma panna?
Eesti eesistumine toob Euroopa terviseministrite aruteludesse küsimuse, kuidas tagada terviseandmete vaba ja turvaline piiriülene liikumine. Digilahendusi tuleb kasutada tervishoius kõiki privaatsus- ja turvalisusnõudeid järgides. Samas ei tähenda see, et peaksime kaitsma terviseandmeid nende kasutamise eest, vaid looma tingimused nende turvaliseks kasutamiseks, kirjutab blogis sotsiaalministeeriumi e-teenuste arengu ja innovatsiooni valdkonna nõunik Piret Hirv.
  • ST
Sisuturundus
  • 06.12.24, 13:34
Tehnoloogia, protsessid. Kui tugev on sinu ettevõte kui “maja”?
Kujuta ette, et sinu ettevõte on nagu maja, mis peab vastu vihmale, tormile ja ajahambale. Selle tugevus sõltub vundamendist, kandvatest seintest ja katusest. Kui mõni neist pole paigas, võib maja muutuda ebastabiilseks.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi ITuudised esilehele