Riigikogu lairibavõrgu ja e-Eesti toetusrühma algatusel toimunud arutelul leiti ühiselt, et kogu Eestis peab olema kiire ja kvaliteetne internetiühendus kättesaadav hiljemalt viie aasta pärast.
E-Eesti toetusrühma esimehe Tanel Talve sõnul sai kohtumisel kohe selgeks, et kõikidel osapooltel on sama eesmärk – viia kvaliteetne internetiühendus kõikide Eesti inimesteni olenemata nende elukohast. Arutelu keskendus sellele, kuidas lairibavõrgu väljaehitamisega edasi liikuda.
„Minister Urve Palo ettepanek kuulutada 20 miljoni euro riigiabi kasutamiseks välja avalik konkurss leidis ettevaatlikku heakskiitu,“ ütles Talve. Tema sõnul ei olda sellele vastu ja tänane seis on lootustandev.
„Kindlasti peab nüüd tegema tööd selle nimel, et kõik õnnestuks ja juba järgmise aasta esimeses pooles saaks alustada valguskaabli inimesteni viimisega,“ ütles Talve. „Eesmärk on, et kõik elanikud ja ettevõtted üle Eesti oleks lairibavõrguga ühendatud hiljemalt viie aasta pärast.“
Talve sõnul jätkab ta Riigikogu toetusrühma esimehena koos kolleegide Andres Metsoja ja Erki Savisaarega kaks aastat kestnud pingutusi selle eesmärgi täitmiseks.
Matesoja sõnul on eesmärk ühine, et kiire internetiühendus oleks kõigile kättesaadav, küsimus on mil moel. „Oleme pidevalt püüdnud toetusrühmas leida lahendusi,“ rääkis Metsoja. „Nüüd on meie roll vaadata, et hange oleks korrektne ja omavalitsuste initsiatiiv ei saaks karistatud.“ Tema sõnul peab viimase miili inimesteni viimine olema majandusliult mõttekas ja vastutustundlik.
Savisaare sõnul on terve Eesti tegelikult valge ala ja kiire internetiühendus on tagatud vaid korrusmajades, kuid mujal on sellega probleeme. Tema ettepanekul võiks elektrivõrgu eeskujul eristada taristu ja teenus ning avada inetrenetiühendus kõigile teenusepakkujatele.
Ettevõtlus- ja infotehniloogiaminister Urve Palo sõnul on kohalike omavalitsute tehtud töö väga oluline ja edasi töötab ministeerium välja riigihanke. Ta lubas, et kogu Eesti võetakse tervikuna ette ja ei ole eelisarendatud piirkondi. Ministri sõnul on üleriigiline hange avatud kõigile pakkujatele ja selle võitja peab lubama teenust pakkuda kõigil operaatoritel.
Palo selgitas, et 20 miljoni euro suuruse riigipoolse toetusega ei oleks saanud katta tervet Eestit, vaid ainult kolm-neli maakonda. Kui aga nüüd lisanduvad erasektori investeeringud, on see võimalik. Minister selgitas, et 20 miljonit eurot on ette nähtud ainult hajaasustusega piirkondadesse kiire interneti viimiseks, kus probleem on hetkel kõige suurem.
Istungil osalesid Elektrilevi, Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu (ITL), Telia Eesti, TopEst ja omavalitsuste esindajad ning maakondades käivitunud digiprojektide juhid.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on jõudmas lõpusirgele nn viimase miili toetusmeetme loomisega. Meetme eelnõu saadeti eile tagasiside ja ettepanekute saamiseks ministeeriumidele, kohalikele omavalitsustele ja sideettevõtjatele.
Eesti suurim võrguettevõte Elektrilevi arendab innovaatilist tarkvõrgu lahendust, mille abil on võimalik elektririkkeid ennetada ja võrgu toimimist efektiivsemaks muuta.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.