Euroopa Parlamentide vahelise Kosmosekonverentsi (EISC) eesistujana korraldab Riigikogu rahvusvahelise kosmoseteemalise plenaaristungi Tallinnas. See toob kokku parlamendiliikmed, kosmoseeksperdid ning ilmaruumiga seotud ettevõtjad üle Euroopa, et arutada seadusandluse, e-ühiskonna ning kosmosepoliitika jätkusuutlikkuse üle.
- EISC Eesti eesistumise esinaise Liisa Oviir Foto: Andres Haabu
EISC Eesti eesistumise esinaise Liisa Oviiri sõnul on Eesti ettevõtjad ja kosmoseteadlased end juba kosmosevaldkonnas tõestanud, täites eeskätt Euroopa Kosmoseagentuuri tellimusi. „Mõlemad osapooled teevad üksmeelselt koostööd, et ilmaruumiga seotud rakendusi välja töötada ja neid ka igapäevaelus rohkem kasutusele võtta,“ ütles Oviir.
„Kosmosevaldkonna sujuval arenemisel on oluline roll ka seadusandlusel,“ märkis Oviir. „Kuna pidevalt lisandub uusi tegijaid, tuleks ilmaruumi valdkonda seadustega senisest enam toetada. Selleks, et kosmosepoliitika oleks jätkuvalt arenev ja Eesti huvid kaitstud, võiks ka Eesti jõuda lähiajal aruteludeni, kas on vaja välja töötada kosmoseseadus,“ lisas esinaine.
Konverentsi avavad Riigikogu esimees Eiki Nestor ja EISC 2017 esinaine Liisa Oviir. Põhiettekande teeb Euroopa Kosmoseagentuuri peadirektor Johann-Dietrich Wörner. Paneeldiskussioonides osalevad teiste seas Cybernetica AS teadlane Dan Bogdanov, E-riigi Akadeemia asutajaliige Linnar Viik, AZO – Space of Innovation tegevdirektor Thorsten Rudolph ja Euroopa Komisjoni peadirektoraadi kosmoseandmete üksuse juht Andreas Veispak.
Eesti eesistumise eesmärk on tekitada arutelu, kuidas saaks ettevõtlust kosmose valdkonnas paremini aga samas keskkonda ja ammenduvaid ressursse säästes rakendada. Kosmose kasutamist reguleerivad ÜRO konventsioonid võeti vastu 50 aastat tagasi kui kosmoses tegutsesid suurriigid. Tehnoloogia areng on avanud kosmose eraettevõtlusele ja kosmosega seotud äris nähakse suuri kasvuvõimalusi. Seetõttu pööratakse tähelepanu probleemidele, mis on seotud kosmosevaldkonna seadusandlusega.
EISC plenaaristung on üks Tallinnas toimuva Euroopa kosmosenädala üritustest.
Seotud lood
Euroopa Parlamentidevahelise Kosmosekonverentsi (EISC) Eesti eesistumise esinaine Liisa Oviir osaleb parlamendiliikmete programmis Rahvusvahelisel Astronautika Kongressil (IAC) Austraalias. See toob kokku parlamendiliikmed ja kosmosevaldkonna eksperdid üle maailma, et jagada teadmisi ning ideid kosmosetehnoloogiast ja -ettevõtlusest.
Euroopa parlamentide vahelise Kosmosekonverentsi (EISC) eesistujana korraldas Riigikogu rahvusvahelise kosmoseteemalise plenaaristungi Tallinnas, kus muuhulgas tõstatati küsimus, kas igal Euroopa riigil peaks olema oma kosmoseseadus.
Täna avati Teaduspargis Tehnopol Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator (ESA BIC Eesti), mis on esimene omataoline Baltikumis ja 17. kogu Euroopas. Äriinkubaatori avamisega saab Eestist üleeuroopalise kosmosevõrgustiku täieõiguslik liige.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.