AS Green Marine ja Levikom testisid Eestis edukalt objektide asukoha jälgimiseks unikaalset ja uudset IoT-lahendust, kus sensorid suudavad töötada autonoomselt ilma välise toiteta kuni 5 aastat ning fikseerivad online-režiimis täpselt eseme asukoha nii välis- kui ka sisetingimustes. Rakendus sobib erinevate logistiliste lahenduste jaoks objektide jälgimiseks online-režiimis.
Pilootprojekti käigus paigaldati Green Marine multilift-konteineritele nende asukohta ja liikumist jälgivad träkkimisseadmed, mis edastasid Levikomi uue põlvkonna asjade interneti võrgu NORAnet kaudu Green Marine dispetšerteenistuse monitooringuekraanile regulaarselt vajalikku infot.
Testpiirkonnaks oli valitud Tallinn ja Harjumaa ning jälgiti Tallinna Vanasadama ning Muuga sadama kaidel laevade keskkonnaalasel teenindusel liikuvaid jäätmete kogumise konteinereid.
Green Marine arendus- ja kvaliteedijuhi Tanel Ritseri sõnul on katsetatud IoT-träkkimisseadmed näidanud väga häid tulemusi. Nüüd soovivad partnerid läbi viia täiendavad testid talvistes tingimustes, et veenduda seadmete ilmastikukindluses. Konteinerite jälgimisseadmed võimaldavad kokkuvõttes operatiivsemat logistika planeerimist, mis omakorda võimaldab tõsta klientidele 24/7 pakutava teenuse kvaliteeti ja konteinerpargi ratsionaalsemat kasutamist.
“Katsetasime Prantsuse ning Šveitsi tootjate träkkimisseadmeid, asukohateenuseid ja rakendusi. Mõlemad seadmed kasutasid abistatud GPS (A-GPS) tehnoloogiat, mis võimaldab tavalise GPS seadmetega võrreldes kiiremat käivitusaega ja kus aku säästmiseks arvutatakse asukoha koordinaadid interneti pilveteenuses. Ühel seadmetest on lisaks kasutusel WiFi Sniffer tehnoloogia, mis võimaldab esemete asukoha määrata läheduses paiknevate WiFi võrkude baasil. Selline asukohamääramine toimib ka sisetingimustes, kuhu GPS-satelliitide signaalid ei ulatu. Uued autonoomsed IoT-träkkerid ja senisest kordades madalamad kulud lubavad laiendada asukohateenuseid objektidele, mille träkkimine polnud varem tehniliselt võimalik või majanduslikult otstarbekas,” selgitas Levikomi IoT ärisuuna juht Ove Tüksammel.
Testitud lahendus sobib Tüksammeli sõnul hästi erinevate logistiliste lahenduste puhul, näiteks kauba, inventari, sõidukite, tööriistade ja paljude muude objektide jälgimiseks online-režiimis.
Asjade Internet ehk IoT (Internet of Things) on võrgustik , mis identifitseerib ja kajastab füüsilise asjade maailma objektid virtuaalses maailmas ehk internetis. Levikom on esimese üle-eestilise asjade interneti võrgu NORAnet operaator, mille kaudu jõuavad ettevõtete rakendused klientideni.
AS Tallinna Sadam tütarettevõte AS Green Marine pakub põhiliselt laevadele ja sadamaoperaatoritele keskkonnaalaseid teenuseid. Ettevõte tegeleb ka laevaperede keskkonnaalase koolitamisega, et suurendada teadlikkust jäätmete sorteerimisel ning suurendada seeläbi taaskasutusse suunatavate jäätmete osakaalu. Ettevõtte arendustegevuse tulemusega on üles ehitatud teovõimeline võimalike merereostuste lokaliseerimise- ja likvideerimisvõimekus, kus vajadusel on operatiivseks kasutuseks tänapäevased innovaatilised tehnilised ja tehnoloogilised lahendused vajalikul ajal vajalikus kohas õigeaegseks tegutsemiseks koostöös nii Tallinna Sadam vastava struktuuriga, kui ka Politsei- ja Piirivalveametiga.
Seotud lood
Levikom lansseerib IoT-tehnoloogial (Internet of Things) baseeruva täisteenuslahenduse NORA-X Server Room, mis võimaldab ettevõtetel teostada temperatuuri, suitsu ja niiskuse seiret serveriruumides ja saada teavitusi ülekuumenemiste, põlengute ja veelekete korral. Teenus aitab ennetada või märkimisväärses ulatuses vähendada seadmete riketest tekkida võivaid kahjusid.
Telekommunikatsiooni- ja IT infrastruktuuri ettevõte Levira alustab koostöös partneritega asjade interneti (IoT) teenuste pakkumist.
Eleringi eestvedamisel valminud andmevahetusplatvorm Estfeed loob head eeldused nii ettevõtetele kui ka eratarbijatele oma igapäevast energiatarbimist reaalajas jälgida ja juhtida. Estfeedi projekti ühe arenduspartnerina on Eesti IKT-ettevõte Levikom lõpetamas teste energiatarbimise andmete edastamiseks otse mõõteseadmetest. Selleks kasutab ettevõte oma üleriigilist asjade interneti võrku NORAnet.
Analüütikute hinnangul on asjade internetiga (IoT) ehk värkvõrguga 2020. aastaks ühendatud ligikaudu 30 miljardit seadet. Järgmisena võiks sarnasel viisil saada ühendatud meie – inimesed, leiab Nortali e-identiteedi ekspert Karina Egipt.
Eesti IT-sektoris on pilvetehnoloogiate kasutuselevõtt kasvanud viimastel aastatel märkimisväärselt, kuid paljud organisatsioonid seisavad silmitsi suurte infrastruktuuriliste muudatuste vajadusega. Üheks oluliseks sammuks selles arengus on andmebaaside migratsioon pilvepõhisele platvormile, näiteks Azure'i pilve. Õnneks on märgata trendi, mille kohaselt näevad kohalikud IT-juhid seda protsessi mitte ainult tehnilise muudatusena, vaid võimalusena suurendada organisatsiooni paindlikkust, turvalisust ja innovatsiooni.