29. septembril kohtunud Euroopa Liidu liikmesriikide liidrid rääkisid võimalustest Euroopa Liidu konkurentsivõime arendamiseks kasutades kiiresti arenevaid tehnoloogiaid ja digitaalseid võimalusi. Tegemist on esimese täies mahus digitaalküsimuste arutamisele pühendatud ELi tippkohtumisega, millel osalesid 25 liikmesriigi valitsusjuhid ja riigipead.
- Foto: Annika Haas (EU2017EE)
„Peamiselt käsitleti e-valitsemise, küberturvalisuse, majanduse ja tööturu temaatikat ning mul on hea meel, et Eesti eesistujana sai tuua Euroopa Liidu debatti uue olulise mõõtme. Valdav tagasiside liidritelt kinnitas, et digiteema tõstatamine on väga asjakohane – esmalt on vaja edasi liikuda digitaalse ühise turu arendamisega, samas tuleb jõuliselt töötada infrastruktuuri arendamise ning digioskuste kasvatamisega,“ võttis digitaalvaldkonna tippkohtumise tulemused kokku riigikantselei Euroopa Liidu asjade direktor Klen Jäärats.
„Juba vähem kui kolme nädala pärast toimuval Euroopa Ülemkogul tulevad tänase tippkohtumise järeldused konkreetsemalt ja põhjalikumalt kõne alla. Samuti otsustasid liidrid täna, et kiireks edasiliikumiseks on vajalik järgmine täiendav digiministrite nõukogu korraldada juba oktoobri lõpus,“ lisas Jäärats.
Digitaalvaldkonna tippkohtumise projektijuht
Mari-Liis Lind jäi kohtumise sisuliste arutelude ning korraldusega väga rahule. „Saime käsitletud meie jaoks olulised teemad ning usun, et meil õnnestus liidriteni jõuda digitaalse arenguga seotud võimaluste ja vajaduste osas. Ühtlasi on mul väga hea meel, et saime nii liidritelt, delegaatidelt kui ka ajakirjanikelt väga positiivset tagasisidet – seda alates
päevalillevaibast liidrite kohtumise saalis kuni sisulise teemapüstituseni. Lühikese ajaga suutis meie tiim üles ehitada ainult kiidusõnu pälvinud 3500m2 meedialinnaku, kus tegi kahe päeva jooksul tööd üle 400 ajakirjaniku,“ sõnas Lind.
„Kokku osales digitaalvaldkonna tippkohtumisel üle 1500 inimest. Valdav enamus liidreid ja ajakirjanikke külastasid Eestit esmakordselt ning usun, et seeläbi oleme kindlasti Eesti tuntust suurendanud – ehk tulevad nad pärast tänast siia ka heameelega tagasi,“ lisas Lind.
Seotud lood
Ettevõtlus- ja infotehnoloogia minister Urve Palo juhatas 24. oktoobril Luksemburgis toimunud Eesti ELi nõukogu eesistumise esimest ametlikku telekommunikatsiooniministrite kohtumist. Nõukogu peateemadeks olid digitaalse ühtse turu strateegia rakendamine, ühise arusaama kujundamine uuest küberjulgeoleku paketist ning 5G võrgu arendamine Euroopas.
Eesti peaminister Jüri Ratas avaldas 6. oktoobril Tallinna digitaalvaldkonna tippkohtumise järeldused, mida arutavad Euroopa Liidu juhid järgmisel Euroopa Ülemkogul 19.–20. oktoobril Brüsselis.
Tallinnas 4. oktoobril Eesti ELi nõukogu eesistumise raames toimunud kõrgetasemeline idapartnerlusriikide e-valitsemise konverentsil tutvustati E-riigi Akadeemia koostatud aegade mahukaimait uuringut infoühiskonna turvalisuse ja e-demokraatia kohta idapartnerluse riikides. Selle kohaselt on kiireim e-demokraatia areng olnud Ukrainas ja küberturvalisus parimal järjel Gruusias. Autorite hinnangul võiks Ukraina õhinapõhine kodanikuühiskonna ja IT-sektori koostöö olla Eestile eeskujuks.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.