Elering käivitab energiaturu arendamise järgmise etapina energia tootmise ja tarbimise andmeid ning seotud teenuseid koondava tarkvõrgu kliendiportaali e.elering.ee.
„Energia hulgiturg toimib meil küllalt hästi, ent jaeturu arendamine eeldab kogu energiasektori ulatuslikku digitaliseerimist, et võimaldada nappide ressursside juures säästlikumaid, nutikamaid ning energiakandjate üleseid lahendusi,“ selgitas Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi.
E-eleringis saab iga energiatarbija jälgida oma elektri ja maagaasi tarbimist, võrrelda tarbimist teiste sarnaste klientidega, anda energiateenuste pakkujatele turvaliselt ligipääsu oma tarbimisandmetele, volitada teisi isikuid ennast energiatarbimist ja -teenuseid puudutavates protsessides esindama, kontrollida oma andmete kasutamist ning võrrelda erinevaid elektripakette.
E-eleringi teevad väärtuslikuks just erinevate energiaallikate koondamine ühte portaali, võimalus volitada teisi eraisikuid enda nimel tegutsema ning Eleringi enda ka kolmandate osapoolte energiateenuste koondamine ühte nõndanimetatud äppide kaubamajja.
Lähiajal jõuavad kasutajateni juba mitmed uued rakendused, mis muudavad energiatarbimise säästlikuks ja läbimõelduks. Näiteks on teiste seas liidestamisel õhksoojuspumpade töö juhtimise või ka ärikinnisvara energiatarbimise analüüsi lahendused.
Elering on digitaliseerinud kogu infovahetuse ja asjaajamise elektri ülekandevõrguga liitumise protsessis, samuti taastuvenergia toetuste taotlemise lahenduse. Näiteks on päikesepaneelidega elektri tootjal võimalik end taastuvenergia toetuse saajaks registreerida loetud minutitega selliselt, et teotus hakkab edaspidi tootjale laekuma automaatselt.
Eleringi tarkvõrgu tehniline lahendus ja kliendiportaal on avatud kolmandatele osapooltele erinevate energiateenuste ja rakenduste pakkumiseks.
Elering rahastab e-eleringi arendust teadus- ja arendustegevuse vahenditest, mille suuruseks on üks protsent ettevõte käibest.
Seotud lood
Elering AS ja USA ettevõte GE Energy Management Services LLC (GE) sõlmisid esmaspäeval, 26. septembril hankelepingu elektrisüsteemi uue juhtimissüsteemi SCADA/EMS ning vastava treeningsimulaatori arendamiseks ja tarneks. Lepingu maksumus on 3,1 miljonit eurot.
Eleringi digitaliseerimise valdkonna arendusjuhina asus tööle Sympoweri asutaja Georg Rute.
Kõik Euroopa Liidu 28 liikmesriiki, Norra ja 14 energeetika erialaliitu ja -ettevõtet allkirjastasid teisipäeval ning kolmapäeval Tallinna e-energia deklaratsiooni.
Elering sõlmis kokkuleppe plokiahela tehnoloogial põhineva taastuvenergia kaubandusplatvormi arendajaga WePower, mis on esimene tarkvõrgu platvormiga Estfeed liituv rahvusvaheline rakendus.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.