Täna, 7. septembril Tallinnas toimunud Euroopa Liidu kaitseministrite mitteametliku kohtumise raames viidi esmakordselt läbi strateegiline küberõppus „EU CYBRID 2017“, kus Euroopa Liidu liikmesriikide kaitseministrid mängisid läbi stsenaariumi, kus tehnilised küberküsimused viisid vajaduseni teha strateegilisi otsuseid.
- Kaitseministrite mitteametlik kohtumine Kultuurikatlas Foto: Annika Haas (EU2017EE)
Liikmesriikide vahelisele olukorrateadlikkusele, kriisiohjele ja strateegilisele kommunikatsioonile keskenduva õppuse eesmärgiks oli harjutada käitumist olukorras, kus Euroopa Liidu sõjaliste struktuuride vastu on käimas küberrünnak. Osalejate eesmärgiks oli jõuda poliitilise suuniseni, mida Euroopa Liit peaks sellises olukorras ette võtma.
Õppusest osa võtnud kaitseminister Jüri Luige sõnul näitas harjutus, et erinevad tehnilised probleemid võivad kiiresti kujuneda küsimusteks, mis nõuavad poliitilist suunamist. „Kübermaailm ja küberohud ei tunne riigipiire ega piire organisatsioonide vahel. Seetõttu on oluline selliseid ühiseid õppusi teha nii Euroopa Liidu liikmesriikide kui ka ELi ja NATO vahel. Peame vahetama informatsiooni ja omama ühist arusaama, et tagada parem valmisolek küberohtudega tegelemiseks,“ ütles kaitseminister Luik.
Kaks tundi väldanud õppuse käigus edastati kaitseministritele informatsiooni erinevatest rünnakutest, mille tagajärjel üks osa Euroopa Liidu sõjalisest struktuurist lakkas töötamast ning ministrid pidid piiratud aja jooksul võtma vastu otsused, kuidas teadetele reageerida. Õppust juhatas Kaitseministeeriumi kantsler Jonatan Vseviov.
Tule osalema!
Infoturbe konverents
"Kuhu küll kõik andmed said?"
26. septembril
Tutvu programmiga ja registreeru
SIIN!„EU CYBRID 2017“ õppuse ettevalmistamisele aitasid kaasa ka Euroopa Liidu institutsioonid ning agentuurid nagu Euroopa Välisteenistus (EEAS), Euroopa Liidu Võrgu- ja Infoturbeamet (ENISA) ja Euroopa Kaitseagentuur (EDA). Õppuse tehnilise läbiviimise eest vastutas Eesti küberjulgeoleku ettevõte BHC Laboratory.
Seotud lood
Tallinnas toimub septembris Euroopa Liidu kaitseministrite strateegiline küberõppus, mille eesmärk on panna ministrid proovile küberrünnakute tagajärgedega toimetulekul.
Eesti küberjulgeoleku ettevõte BHC Laboratory OÜ võitis Euroopa Kaitseagentuuri hanke strateegiliste küberõppuste korraldamiseks järgneval kahel aastal neljas Euroopa Liidu liikmesriigis.
IT turvalahenduste maastikul pakutakse üha paremaid riistvara- ja tarkvaralahendusi, kuigi tegelikult seisneb suurim turvarisk hoopis kasutajates ja nende teadmatuses, tabas end mõttelt ByteLife juhatuse liige ja asutaja Janek Gridin.
Küberturvalisus on teema, millest on viimaste aastate jooksul palju räägitud. Tänapäeva kiiresti muutuvas maailmas ei ole aga mõiste “küberturvalisus” enam see, mis näiteks viis aastat tagasi. Uurisin Riigi Infosüsteemide Ameti turbeeksperdilt Anto Veldrelt, millega peame kõikvõimalikke küberohte silmas pidades tänasel päeval arvestama.
Kirjutas Ingrid Piirsalu Teliast
Kujuta ette, et sinu ettevõte on nagu maja, mis peab vastu vihmale, tormile ja ajahambale. Selle tugevus sõltub vundamendist, kandvatest seintest ja katusest. Kui mõni neist pole paigas, võib maja muutuda ebastabiilseks.