Skype’i ühe asutaja, rootslase Niklas Zennströmi riskikapitalifirma Atomico on värskelt lõpetanud raha kaasamise uude riskifondi.
Fondis Atomico IV on 6,5 miljardit Rootsi krooni ja see on Zenntsrömi riskikapitalifirma seni suurim fond, kirjutas Rootsi majandusleht Dagens Industri. Ühtlasi on see ka üks kogu Euroopa suuremaid riskikapitalifonde.
Investeerida on plaanis eelkõige Euroopa tehnoloogiafirmadesse, millel on ideid, mida suureks kasvatada.
„Euroopas on palju vähem kapitali kui Aasias ja USAs. Euroopas on mitu korda rohkem insenere kui USAs, kuid USAs on viis korda rohkem kapitali kui Euroopas ja hilisemates faasides muutuvad vahed veel suuremaks,“ ütles Atomico kaasasutaja Mattias Ljungman DI-le.
Peale raha on fondis sellistest firmadest nagu Spotify, Gooogle, Uber ja Skype juhikogemuse saanud meeskond, kes tegeleb praktilise nõustamisega - kuidas firma rahvusvaheliselt tuntuks saada, kuidas turundada ja tooteid arendada.
Konkreetseid sektoreid Atomico ei nimeta, kuid läinud aasta lõpus ütlesid nad, et neid huvitavad suure tehnoloogia osakaaluga firmad, deep tech, mis otsivad lahendusi ühiskonna ees seisvatele tõeliselt suurtele probleemidele.
Ljungmani sõnul võimaldaks fondi maht teha ca 20-25 tuumikinvesteeringut. Varem on Atomico investeerinud sellistesse firmadesse nagu Klarna, Truecaller ja Supercell.
Autor: Sirje Rank, Äripäeva ajakirjanik
Seotud lood
Reedel, 7. aprillil toimub Tallinnas kinos Kosmos IMAX Skype Eesti ja MTÜ Tech Sistersi algatusel inspiratsioonipäev Tulevik = IT. Inspiratsioonipäeva eesmärgiks on julgustada naisi ja teismelisi tüdrukuid huvituma infotehnoloogia valdkonnast. Üritusele on saabumas noored üle Eesti.
2016. aasta oli Eestis era- ja riskikapitali valdkonna investeeringute poolest rekordiline. Aastaga suurenes Eesti Era- ja Riskikapitali Assotsiatsiooni (EstVCA) liikmete investeeringute kogumaht 74 miljoni euroni, kasvades aastatagusega võrreldes 385%. Kokku tehti 2016. aastal 16 uut investeeringut (neist 8 Eestis) ning 19 investeeringut olemasolevatesse ettevõtetesse (neist 13 Eestis). 74 miljoni euro suurusest investeeringute kogumahust 49 miljonit investeeriti Eesti ettevõtetesse.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.