Sotsiaalmaksu lae eelnõu tagasilükkamine oli valus löök tervele riigile, sest majanduslikult pole mõttekas maksustada neid, kes toovad riiki raha sisse, ütles Äripäevale IT-ettevõtte Helmes omanik Jaan Pillesaar.
Pillesaare sõnul pole mingi saladus, et Eestis on ülekaalukalt kõrgem suhteline maksukoormus seatud teabetöö valdkonna töötajatele ja ettevõtjatele. "Selle tõttu on meie arstide, inseneride, õpetajate, teadlaste ja tarkvara arendajate netopalgad madalamad, kui nad olla võiks," märkis Pillesaar. Ta lisas, et ühe käibekrooni kohta on maksukoormus teenusvaldkonnas keskmiselt mitu korda kõrgem kui näiteks vahendusäris.
Pillesaare sõnul on selliselt kallutatud poliitika tulemusena Eestis vähem ekspordivõimelisi tarku töötajaid ja kõrgtehnoloogilist tootmist, kui on mõistlike tööjõumaksudega riikides.
Pillesaar märkis, et tema kogemuse järgi ei vaja suur osa edukaid teabetöötajad riigi pakutavaid sotsiaalteenuseid, kuid peavad praeguse maksusüsteemi järgi maksma nende mittevajalike teenuste eest mitmekordset hinda. "See on ebaõiglane süsteem ja targad töötajad saavad sellest aru," nentis Pillesaar.
Tema sõnul aitaks sotsiaalmaksu lagi ebaõiglust leevendada ja võimaldaks ettevõtetel rohkem rahvusvahelise äriteadmise ja -kogemusega inimesi Eestisse tuua.
Autor: Kaisa Gabral, Äripäeva ajakirjanik
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tallinna Tehnikaülikooli 98. aastapäeva aktusel anti Tehnikaülikooli aasta vilistlase tiitel Maksu- ja Tolliameti peadirektor Marek Helmile. Ülikool tunnustab TTÜ sotsiaalteaduskonna vilistlast Helmi Eesti maksukeskkonna läbipaistvamaks muutmise ja maksupettuste tõkestamise ning laiaulatusliku ja innovaatilise IT süsteemide arendamise eest.
Eesti suuruselt teise tarkvarafirma Helmese käive kasvas 2016. aastal 12,4 protsenti 22,2 miljonini. Ettevõte teenis 2,9 miljonit eurot puhaskasumit.
Eesti IT-firmad korraldavad programmeerijatele leidmiseks ülipopulaarseid suvekursusi. Eesti ühe suurema tarkvarafirma Helmese suveülikoolis soovis mullu osaleda 400 inimest ning tänavu lõpeb kümnele kohale kandideerimine juba märtsis.
Inimesed on küsinud, miks ma arvan, et Allar Jõks võiks olla hea president, kirjutab Jaan Pillesaar oma Facebooki postituses ja annab teada, et vastab siis kõigile. Muuhulgas hindab Pillesaar Jõksi oskust teha erapooletuid otsuseid, julgust toetada mõistlikke majandusotsuseid ja arvab, et selliste omadustega president võiks aidata tuua Eestile uue tõusu.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.