Iraanist pärit Morteza Fakoorrad tuli Eestisse 2013. aastal sooviga kõrgelt hinnatud Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli ühises õppekavas küberturvalisust õppida.
Täna töötab Fakoorrad logistikafirma Kühne+Nageli Tallinna arenduskeskuses tarkvarainsenerina.
„Ma otsisin riiki, mis oleks IT-valdkonnas pioneer ja kuna Eestil läheb selles valdkonna väga hästi ning paljud rahvusvahelised ettevõtted soovivad tulla siia äri ajama,“ põhjendas Morteza, miks ta valis just Eesti. Teine põhjus oli majanduslik – Eestis lihtsalt on madalamad elamiskulud kui näiteks Soomes või Rootsis. Ka paelusid teda siinsed head ülikoolid - ühiselt küberturvalisust õpetavad Tartu Ülikool ja Tallinna Tehnikaülikool. „Minu jaoks on see programm ja kaks ülikooli väga huvitav kogemus.“
Morteza on pärit Põhja-Iraani mägisest piirkonnast, kus lumi on igatalvine nähtus. Tema sõnul oli vastu sügist Eestisse kolinuna kõige keerulisem kohaneda päev päevalt väheneva päevavalgusega. „Ma ei olnud midagi sellist varem kogenud. Minu jaoks oli see pidev pimedus nii harjumatu. Aga ma harjusin sellega ära. Näiteks sel aastal läks pime aeg väga kergelt mööda.“ Sellele vaatamata tunnistab ta, et igatseb Eestis olles kõige enam oma perekonda, sõpru ja päikest.
Ta leiab, et Eesti inimesed on toredad ja rahulikud. „Mulle nad sobivad, sest nad ei ole lärmakad, ajavad oma asja ja ei sekku liialt teiste asjadesse.“ Kas Morteza tulevik on seotud Eesti, tema kodumaa või mõne kolmanda riigiga, seda ta täna ei tea. „Ma ei oska öelda, sest keegi meist ei tea oma tulevikku aga praegu ma olen siin ja mulle väga meeldib minu töö.“
Milline on logistikafirma Kühne + Nageli IT-valdkonna töötajate värbamise strateegia ehk kuidas leida vastavaid töötajaid väljastpoolt Eestit, kommenteerib Kühne + Nageli Tallinna IT-keskuse juht Mart Ambur
"Me kasutame mitmesuguseid kanaleid. Välismaalt töötajate leidmiseks on abiks sotsiaalvõrgustiku rakendused, personaliotsingu firmad, oma töötajate kontaktvõrgustik ning ka oma veebisait. Olulisem kanalitest on tegelikult ise kogutud kogemus ehk see, kuidas neid kanaleid kasutada. Oleme ikka üsna mitu ämbrit läbi kolistanud enne kui meil välismaalt värbamine arvestataval määral õnnestuma hakkas ja see õppimise protsess ei ole kaugeltki veel lõppenud. Sellegipoolest julgustan ettevõtteid endale seda kogemust hankima".
Seotud lood
ITuudised küsis president Toomas Hendrik Ilveselt, millele Eesti riik ja IT-ettevõtted peaks rohkem tähelepanu pöörama, et olla jätkuvalt edukas e-riik ning mida tema näeb IT-spetsialistide puuduse lahendusena.
Äsja Eesti kodanikuks saanud Playtechi arendusanalüütik Mehmet Ozekinci naudib 40 tunnist töönädalat ja kahte puhkepäeva, sest Türgis puhatakse ainult pühapäeviti.
CV Keskuse viimasest IT-sektori palgaülevaatest selgub, et kõrgeimat brutopalka küsivad tarkvarainsenerid.
ITuudised käis külas Playtechil ja Kühne + Nagelil ning rääkis IT-spetsialistidega, kes on Eestisse tööle tulnud.
Eesti IT-sektoris on pilvetehnoloogiate kasutuselevõtt kasvanud viimastel aastatel märkimisväärselt, kuid paljud organisatsioonid seisavad silmitsi suurte infrastruktuuriliste muudatuste vajadusega. Üheks oluliseks sammuks selles arengus on andmebaaside migratsioon pilvepõhisele platvormile, näiteks Azure'i pilve. Õnneks on märgata trendi, mille kohaselt näevad kohalikud IT-juhid seda protsessi mitte ainult tehnilise muudatusena, vaid võimalusena suurendada organisatsiooni paindlikkust, turvalisust ja innovatsiooni.