Tallinna Ettevõtlusinkubaatorite mentori ning sotsiaalmeedia – ja internetiturundaja Priit Kallase sõnul on kõige suurem mõttetegevuse väärtustamine IT ja teadmispõhine äri.
„Ainukesed võimalused meil kasvamiseks on ajutegevust sisaldav töö. IT- sektor või midagi taolist,“ märkis Kallas. „See võib olla ka mingi tootmise väärtustamine.“
Kallasele tundub, et kasv on ikka mõttetegevuse taga kinni. „Kui me saame siia näiteks Elcoteqi, kus inimesed liini taga teevad roboti tööd, sest nad on odavamad kui robotid, siis see ei ole tõenäoliselt jätkusuutlik, sest kuskil on robotid või inimesed odavamad,“ selgitas Kallas.
Ta näeb seda, et Eestis praegu ajutehevusest raha eriti ei saa. „Me saame seda raha suurtelt turgudelt. Siis võib juhtuda selline asi, et kui mingi veebifirma, mis pakub imeteenust, tal ei ole mõtet seda Eestis „jooksutada“ ja siis minnaksegi näiteks USAsse,“ rääkis Kallas. Seega võib toimuda ajude väljavool.
Rääkides sellest, kas üldise kasvuga peaks tegelema riik või ettevõte, sõnas Kallas, et ettevõte võib ju pakkuda lisaväärtust ja üritada maailma parandada, aga ta teeb seda enda jaoks. „Kasvumootor näiteks hariduses on õiged suunad, et ei võeta matemaatikat vähemaks,“ selgitas Kallas. „Riik võiks ka õpetajate palku tõsta, siis on ka õpetamiskvaliteet parem.“
Ajupotentsiaal on see, mida on võimalik müüa ja aju kasvatatakse haridusega ja seda tööd saab teha riik, lisas ta.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.