Mittetulundusühing Tehnikaringlus kogub kokku vanu IT-seadmeid, et need korrastamise järel taaskasutusse suunata.
- Kasutatud tehnika korrastatakse ja jõuab seejärel abivajajateni (pilt on illustratiivne). Foto: Todd Trapani / Pexels
Kool algas ja abivajajaid on palju, teatas ühingu juhatuse liige Arvi Lille.
Tehnikaringluse missiooniks on vähendada elektroonikajäätmete hulka ja pakkuda lahendust IT-seadmete elutsükli pikendamiseks.
Mittetulundusühing võtab vastu muuhulgas sülearvuteid, lauaarvuteid, monitore, mobiiltelefone ja servereid. Esmases kontrollis hinnatakse nende seisukorda, seejärel viiakse läbi andmekustutus, tagamaks, et varasemate kasutajate info ei satuks valedesse kätesse.
Töökorras seadmed, mis vajavad kerget hooldust või uuendamist, suunatakse taaskasutusse. Need, mis on liiga vanad või kahjustatud, demonteeritakse, et eraldada väärtuslikud materjalid ja utiliseerida ohtlikud komponendid.
Tehnikaringluse kogutud ja korrastatud seadmeid kasutatakse sageli haridusasutustes, sotsiaalprojektides ja mujal, kus uusi seadmeid hinnatakse liiga kalliks.
Elektroonikajäätmed on Arvi Lille sõnul maailmas kõige kiiremini kasvav jäätmeliik. Ühelt poolt sisaldab suur osa seadmeist ohtlikke aineid, mis võivad loodust kahjustada, kui neid ei käsitleta õigesti. Teisalt saab vanadest seadmetest ka väärtuslikke ressursse, mida võib uuesti kasutusele võtta.
IT-seadmete taaskasutus on kasvav trend, millel on potentsiaal mitte ainult keskkonna hoidmiseks, vaid ka IT-sektori toetamiseks, võimaldades madalama kuluga laiendada IT kasutust.
Seotud lood
MTÜ Tehnikaringlus kutsub ettevõtteid üles loovutama endi kasutuks muutunud IT-seadmeid taaskasutuseks.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.