Riigi toel tegutsev Eesti Õigusbüroo ehitas roboti, kelle abiga saab lihtsalt ning tasuta kohustuste täitisest kõrvale hiilivale lapsevanemale elatise hagi koostada.
- Robotjurist Juura abiga saab koostada nii elatise hagiavalduse kui ka hagi tagamise avalduse. Foto: juristaitab.ee
Elatise hagi on juriidiline dokument, mille abil on võimalik teiselt lapsevanemalt nõuda lapse kasvatamiseks vajalikku rahalist toetust. Miinimumelatis on Eestis 270 eurot kuus ühe lapse kohta ja seda on õigustatud taotlema lapsele vanem, kes last kasvatab ja tema eest hoolitseb. Ideaalis toetab lapsest lahus elav vanem lapse kasvatamist vabatahtlikult, kuid kui sellest kohustusest kõrvale hoitakse, saab elatise maksmist nõuda kohtu kaudu.
Detsembrist saab elatise nõudeid lasta koostada robotjurist Juural, kes vestluskaaslase vastuste põhjal koostab kohtule esitamiseks hagi ning teeb seda täiesti tasuta.
Eesti Õigusbüroo juristi Angela Jürgensoni sõnul on nad kahe aastaga abistanud 4300 inimest perekondlike teemadega seoses ning enamus neist on abi vajanud just elatise teemal. "Meie praktika ei kinnita kindlasti väidet, juskui oleksid üksnes isad need, kes elatise kohustusest kõrvale hoiavad. Tegelikult vajavad abi nii emad kui ka isad," sõnas ta.
"Oluline on siinkohal rõhutada, et elatist nõuab laps, mitte lapsevanem - lapsevanem lihtsalt esindab last," lisas Jürgenson.
Robotjurist Juura abiga saab koostada nii elatise hagiavalduse kui ka hagi tagamise avalduse. Viimane võimaldab saada kohtumenetlusaegset elatisabi sada eurot kuus ühe lapse kohta kuni viis kuud. Hagi tagamise avalduse puhul tuleb tasuda riigilõiv summas 50 eurot.
Robot Juura aitab koostada hagi nii siis, kui lapse isa nimi on kantud sünnitunnistusele kui ka juhul, kui lapse isa nime sünnitunnistusel pole ning põlvnemine tuleb alles tuvastada.
Täna saab roboti abil koostada hagi 270 eurose elatise sissenõudmiseks kalendrikuus ühe lapse kohta. Kui soovitakse suuremat elatist nõuda, soovitab robot pöörduda juristi poole.
Robotjurist Juura toimib läbi Facebook Messengeri. Lisaks elatise hagi koostamisele oskab robot inimesi ka inkassode eest kaitsta.
Eesti Õigusbüroo pakub koostöös justiitsministeeriumiga Eestis elavatele inimestele tasuta ning soodustingimustel õigusabi.
Seotud lood
Alarahastatud haridus ning õppejõudude ja teadlaste madalam palgatase võrreldes teiste riikide ülikoolidega on tekitanud Eestis tugeva probleemi järelkasvuga. Sageli arvatakse, et ülikoolidel riigiasutusena on rahastus alati olemas, ent tegelikkuses on teadustööga tegelemisel, maailmatasemel projektide loomisel ning teadustaristu arendamisel oluline osa erasektori toetusel.