Eesti tarkvarafirma Codeborne aitab luua Eleringile Eesti, Soome ja Läti elektriturge siduva paindlikkusteenuste platvormi, mida saab tulevikus kasutada kogu Euroopas.
- Tarkvarafirma Codeborne juht Toomas Talts. Foto: Eiko Kink
Euroopa Liidu rahastatavas projektis osalevad lisaks Eesti süsteemihaldurile Eleringile naabersüsteemihaldurid, võrguettevõtjad ning teadus- ja arendustegevusega tegelevad osapooled Põhja-Balti regioonist.
Eleringi juhatuse esimehe Taavi Veskimägi sõnul aitab platvorm kaasa elektrituru arendamisele ja suurendab turu likviidsust. "Valmivad lahendused on edaspidi rakendatavad kogu Euroopas ning on aluseks tuleviku tarkvõrgu lahendustele, turumudelitele ja rakendatavatele võrgueeskirjadele," selgitas ta.
Uus lahendus võimaldab pakkuda paindlikkusteenuseid koordineeritult süsteemihalduritele, võrguettevõtjatele ja teistele huvitatud osapooltele turul. Pakutavad teenused hõlmavad erinevaid süsteemi- ja võrguteenuseid, muuhulgas näiteks sageduse reguleerimist ja võrgupiirangute juhtimist.
Veskimägi kinnitusel võimaldab platvorm tarbijatel tulevikus teenida raha, kui nad otsustavad jätta ostetud elektri tarbimata. "Balti riikide desünkroniseerimisel Venemaa elektrisüsteemist vajame elektrisüsteemi oluliselt enam tootmise ja tarbimise paindlikkust ja loodav platvorm peaks turupõhiselt looma selleks turuosalistele võimalused," selgitas ta.
Ideaalsel juhul peab platvorm tulevikus suutma rahuldada energiasüsteemi paindlikkuse vajadusi erinevatel turgudel (hulgi-, päevasisene, reguleerimis-, reservide turg) ja koondama tarbimise juhtimise poolt pakutavad võimalused.
Eleringi juhitavas platvormi väljatöötamises osalevad ka Fingrid, AST, Elektrilevi, Elenia, Empower, Euroopa Süsteemihaldurite Võrgustik ENTSO-E, Tampere tehnikaülikool, Riia tehnikaülikool ja Piraeuse ülikool Kreekast. Üldprojekti juht on European Dynamics.
Unikaalse platvormi loomiseks sai Eleringi juhitav töögrupp juuli alguses positiivse rahastusotsuse Euroopa Liidu Horizon2020 raamprogrammist.
Platvormi loob Elering koos projektipartneritega järgmise nelja aasta jooksul. Esialgu töötatakse välja Eestit, Lätit ja Soomet hõlmav platvorm. Projekti laiem eesmärk on välja töötada regionaalsed lahendused tarbimis- ja tootmispõhise paindlikkuse kaasamiseks elektriturgudele.
Platvormi arendamine toimub osana üleeuroopalisest arendus- ja innovatsiooniprojektist Interrface, kus osaleb 42 osapoolt 15 riigist.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.