Paljudes ettevõtetes domineerib endiselt skeem, kus ärijuht „tellib“ ja IT-juht/ekspert „teostab“. Tänases ettevõttes, mis tahab üles ehitada modernseid digitaalseid teenuseid ja protsesse, on suur osa vastutusest ettevõtte strateegilise eesmärkide elluviimisel IT kompetentsiga inimestel. Ettevõtte mehitamine tugevate IT teadmistega on äriedu üheks peamiseks võtmeks ja tulevikus ellujäämise peamiseks tingimuseks. Seda koguni niivõrd, et IT ja äri vahel pole enam mingit vahet – suur osa tänastest ettevõtte juhtidest peab olema väga tugeva tehnoloogilise taustaga, et tõeliselt suuta oma organisatsiooni juhtida.
- Luminori digikanalite juht Margus Simson Foto: Erakogu
Tehnoloogia areneb äärmiselt kiiresti – halvem veel, suur osa tehnoloogiatest, mis meie äri 10 aasta pärast mõjutavad, ei ole veel leiutatudki. Konkurentsis püsimiseks ei piisa enam mõnest üksikust arendusest „siin ja seal“, vaid tõeliselt süstemaatilisest ja strateegilisest lähenemisest. Õnneks on hakanud sellest aru saama ka tippjuhid. Varasem IT rakendamine peamiselt ettevõtte igapäevaste vajaduste rahuldamiseks – müügi suurendamiseks, klienditeeninduse efektiivistamiseks, ettevõttesisese suhtluse ja infoliikumise parandamiseks – on asendunud IT ekspertide lahutamatu osalemisega äriarenduses.
See on igati loogiline. Tehnoloogilised lahendused on keerulised ja kallid, aga veel enam - ettevõtete jaoks elukriitilised. Juba loodud süsteemi ümbertegemine on hulga ressursimahukam kui uue ehitamine. Puutume sellega Luminoris kokku iga päev – tegeleme samaaegselt tehniliselt isegi kuue panga süsteemide ühendamisega, toimivate lahenduste püstihoidmisega ja uute loomisega.
Lisapinget paneb peale aina tihenev konkurents. Finantsmaailma ilmekaim näide sellest on fintech ettevõtete jõuline astumine traditsiooniliste pankade mängumaale viimase 5 aasta jooksul. Samal ajal kui suur ja pikalt turul tegutsenud pank veel „atra seab“, on väike edumeelne startup jõudnud juba oma lahendusega välja tulla ning turult tagasisidet korjata. See sunnib panku valusalt oma mugavustsoonist väljuma ja ennast põhjalikult moderniseerima – mitte ainult tehnoloogiliselt, aga ka töökorralduslikult. Samas, alati ei olegi kõige mõistlikum pankadel ja fintech ettevõtetel konkureerida, targem on jõud ühendada. See toob kaasa hoopis uue nähtuse turul – pankade ja fintech ettevõtete hübriidid, ühelt poolt kliendid, teiselt poolt tehnoloogia.
Uued ärimudelid ja murrangulised arengud eeldavad seda, et üha rohkem on vaja IT juhte ja eksperte, kes suudavad tehnoloogilistest vajadustest vaadata palju kaugemale ning kaasa rääkida ka äristrateegia kujundamisel, ärivajaduste mõistmisel, äriprotsesside ümberkujundamisel. Oluline on anda ärile seda, mida ta reaalselt vajab, mitte seda, mis ta küsib.
Margus Simson, Luminori digikanalite juht
ettekandega "Digitaalsed kanalid 6.0 – mida see kaasa toob?". Vaata, kes veel esinevad ja pane end kohe kirja
SIIN
Seotud lood
22. mail toimuval Äripäeva teemaveebi ITuudised poolt korraldataval IT-juhtimise Aastakonverentsil 2018 on osalemas sadakond IT-juhti ja valdkonna huvilist. Soodushinnaga registreerida saab veel vaid kuni 14. maini.
Nordea ja DNB panga ühinemisel tekkinud Luminori digilahenduste arendamist hakkab juhtima Indrek Heinloo, kes viimati töötas Nigeerias.
22. mail toimus Hestia Hotel Europa Konverentsikeskuses ITuudiste ja Äripäeva korraldatud IT-juhtimise Aastakonverents "IT-juhi roll muutuvas maailmas", millel jagati tunnustusi esiletõstmist väärivatele IT-juhtidele ja omistati tiitel Aasta Mõjukaim IT-juht 2018 ACE Logistics Group'i IT-juhile Avo Möllitsale.
Juhi võimalustest ja rollist heade inimeste mõistmisel ja motiveerimisel kirjutab IT-juhtimise Aastakonverentsil omi mõtteid jaganud Pipedrive'i tehnoloogiajuht Sergei Anikin.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.