Eesti IKT-ettevõtjad tutvustavad sel nädalal e-Eesti lahendusi Rwandas ja Ugandas, mida üks Aafrikas toimetav ärimees võrdleb Eestiga 25 aastat tagasi.
- Net Groupi juht Priit Kongo. Foto: Andras Kralla
Kaubandus-tööstuskoja peadirektor Mait Paltsi sõnul on sealses piirkonnas, nagu ka teistes arenevates maades, avastamata potentsiaali. „Siiski on nii mõnigi Eesti ettevõte tänaseks Aafrikas juba toimetamas ning paljudel lepinguteni jõudmiseks veel vaid viimased sammud astuda. Just sel põhjusel on oluline meie ettevõtete kohalolu seal piirkonnas toetada,“ selgitas ta.
Visiidil osaleva Net Groupi juhi Priit Kongo sõnul algas Eesti IT-firmade aktiivne tegevus Aafrika suunal viis aastat tagasi ja esimesed projektidki on tehtud. „Net Groupi kogemus Ida-Aafrikas on väga positiivne. See on justkui deja vu – Eesti 25 aastat tagasi,“ rääkis ta.
Sealsed riigid on Kongo sõnul digiarengu algusfaasis, vastutavatel ametikohtadel on hästiharitud noored, kes tahavad riigid edukalt üles ehitada. Välja paistab ka suur soov õppida Eesti-taoliselt riigilt, kuidas tehnoloogiaid nutikalt ära kasutada.
Eesti kohtute infosüsteemide loojana keskendub Net Group Ida-Aafrika riikide õigussüsteemide ülesehitamisesse. Esimene projekt on alustamisel Tansaanias, käimas on aktiivne ettevalmistustöö nii Keenias kui ka Ugandas.
Seekordse visiidi eesmärk on Kongo sõnul tutvustada uutele klientidele kasu, mida senised kliendid eestlaste kaasabil on saanud ning arendada suhteid uute projektide tegemiseks lähiaastail.
„Aafrika suurim väljakutse on noor ja kasvav elanikkond – üle poole rahvastikust on alla 20 aasta vanad. Investeeringud e-riigi tehnoloogiatesse on nende kiire võimalus loomaks paremaid võimalusi hariduse saamiseks, töökohtade tekitamiseks ja õiglase ning inimväärika elu saavutamiseks. Nendes valdkondades ootamegi uusi koostöövõimalusi Eesti IT-firmadele,“ selgitas Kongo.
Visiit Rwandasse ja Ugandasse toimub 7.-11. mail. Äridelegatsiooni kuulub 16 inimest seitsmest Eesti IKT-ettevõttest: GoSwift, Reach-U, Cybernetica, eKool, Net Group, Aktors ja Nortal. Lisaks on delegatsioonis kaubandus-tööstuskoja, välisministeeriumi, Eesti IKT klastri ja Targa Linna klastri esindajad.
Visiidi käigus võetakse osa ka Transform Africa tippkohtumisest, mille raames on Eesti ettevõtjad väljas e-Eesti lahendusi tutvustava paviljoniga.
„Kuna Aafrika riigid otsivad võimalusi oma süsteemide ning avalike teenuste digitaliseerimiseks ning Eestil on e-riigi kogemusi, mida jagada, siis sõlmis Eesti möödunud aastal ka ühiste kavatsuste protokolli Aafrika Liidu komisjoniga,“ ütles välisministeeriumi välismajanduse- ja arengukoostööküsimuste asekantsler Väino Reinart.
„Mul on hea meel, et Eesti IKT sektor on nii arvukalt Aafrika ühel olulisemal digimuutust käsitleval sündmusel, Transform Africa tippkohtumisel, esindatud,“ lisas delegatsiooni juhtiv Reinart.
Visiidi käigus on Eesti ettevõtjad Rwandas toimuval Transform Africa tippkohtumisel väljas suure paviljoniga ning võtavad sõna tippkohtumise raames toimuvatel paneelaruteludel. Paviljoni on lubanud külastada ka Euroopa Komisjoni asepresident Andrus Ansip.
Visiit korraldatakse välisministeeriumi arengu- ja humanitaarabi vahenditest rahastatava arengukoostöö projekti raames. e-Estonia paviljoni Transform Africa Summitil toetab klastriprojektide raames Euroopa Liit, Euroopa Regionaalarengu Fond.
Samal ajal on Rwandas ka mitmed Eesti poliitikud. Nii külastab praegu Rwndat riigikogu Eesti-Rwanda parlamendirühma esimees Marianne Mikko, eilseni viibis seal ka parlamendirühma liige Terje Trei. Tänasest alates on kümmekond päeva Rwandas, Malawis ja Zambias riigikogu liige Eerik-Niiles Kross, kes teeb Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu liikmeks kandideerimise kampaaniat.
Seotud lood
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.