Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Uus riigihangete seadus aitab turusolkimisest jagu saada
Äripäeva teemaveebi ITuudised.ee poolt 22. novembril korraldatud seminaril "IT-hanked uue seaduse järgi" andis uue RHS kaasautor Kristiina Kaarna ülevaate, milliseid tõhusaid võimalusi annab uus riigihankeõigus, et lahti saada turusolkijatest ja saada parima lisandväärtusega pakkumusi.
Tänavu esimesel koolipäeval jõustunud uus riigihangete seadus pakub mitmeid mehhanisme turusolkimise vastu.
Põhiline muudatus on võimalus ehitada uutmoodi üles võitja ja parima pakkumuse väljaselgitamise mehhanism. Nüüd tohib sarnaselt erasektori ostudele anda kogu turule teada, kui suur on läbiviivate hanke siduv eelarve. Edasi käib võistlemine puhtalt lisandväärtust loovate ja kvaliteeti kajastavate hindamiskriteeriumide alusel, see tähendab, et odavama hinna elementi ei kasutata üldse. Kui jääb ära võistlemine peamiselt odavaima hinna järgi, vaid selle asemel on võitjaks enim lisandväärtusi loov pakkumus, siis peletab see riigihangetelt hindade kunstliku alla löömise praktika.
Pikemalt uue riigihangete seaduse korrastavast mõjust IT hangetele vaata videost
Kristiina Kaarna, uue riigihangete seaduse kaasautor
19. oktoobril toimunud IKT Aastakonverentsil oli arutluse all ühe olulise teemana mastaapsete tarkvarahangete edukas läbiviimine. Mitmete suurte riigihangete ning ka erasektori projektide peamine probleem on iganenud tarkvaraarendusmetoodikate kasutamine ja seda peaks tulevaste läbikukkumiste ennetamiseks vältima, soovitab Eesti ühe suurema tarkvarafirma Helmese arendusjuht ja partner Raul Ennus.
Uut riigihangete seadust (edaspidi seadus) tervikuna võib kokkuvõttes hinnata kui tugevat keskmist. Kohustuslikus korras on üle võetud Euroopa Liidu nõutavad muudatused, kuid vähe on sätteid, millega suunatakse Eesti hankijaid maksumaksja rahaga paremini ümber käima ning pakkujaid vähem jokitama, tõdeb advokaadibüroo Sorainen advokaat Kadri Härginen.
Mitmetel IT-valdkonna hankijatel on murekohti napilt poolteist kuud kehtinud uue riigihangete seaduse nõuete täitmisega ning tehtud vigade parandamise käigus tehakse sageli uusi vigu, ütleb tarkvaraettevõtte CGI hankeekspert Taavi Hermlin.
Uus riigihangete seaduse kohaselt muutub riigihangete korraldamine paindlikumaks, kiiremaks ja paremaks, väheneb ettevõtjate halduskoormus ning täienevad hankijate võimalused parima hanketulemuse saavutamiseks. Lisaks võetakse üle kolm Euroopa Liidu direktiivi, mis kaasajastavad riigihangete korraldust terves Euroopa Liidus, selgitas Rahandusministeerium pressiteate vahendusel.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.