Rahvusvaheline tarkvara- ning ärikonsultatsioonide ettevõte Nortal loob Botswana maksuametile (BURS) uue maksuhaldussüsteemi, mille eesmärk on suurendada maksulaekumist ja vähendada halduskoormust. Lahendus valmib etappides 2019. aasta alguseks ja arendus kestab 18 kuud.
- Andres Raieste Foto: Erakogu
Riigirahanduse juhtimise vallas Nortali avaliku sektori kliente nõustava Andres Raieste sõnul toetab ja edendab BURS-i uus maksude haldamise lahendus Botswana majanduskasvu, muutes maksukogumine efektiivsemaks ja suurendades maksulaekumist. „Lahendus vähendab nii riigi, ettevõtjate kui ka maksumaksjate halduskoormust, suurendab läbipaistvust ning vähendab kulusid,“ ütles Raieste.
Nortali loodav lahendus vahetab välja Botswana senise maksuhaldussüsteemi, muutes olulisel määral organisatsiooni tööprotsesse ja juurutades uusi kontseptsioone nagu riskijuhtimine. „Aitame üles ehitada nutikamat ja tõhusamat maksuametit, mis teeb paremaid otsuseid,“ lisas Raieste.
Süsteemi aluspõhimõtteks on Raieste sõnul Nortali maksuhalduslahenduse komponentide integreerimine terviklikuks kontseptsiooniks.„Süsteem prioritiseerib ülesandeid riskide hindamise alusel. See võimaldab maksuametil pakkuda lõppkasutajale tõhusat ja läbipaistvat teenust, lahendades ülesandeid prioriteetsuse järjekorras,“ ütles Raieste.
Maksuteabe põhjalik kogumine (tax intelligence) ja riskijuhtimise praktikate rakendamine BURS-i uues süsteemis aitab parandada maksukäitumist ning suurendada maksulaekumist. Sellest lahendusest saab Raieste sõnul Botswana jaoks fiskaalpoliitika ja maksualaste regulatsioonide täiustamise alus, mis annab hädavajaliku teabe protsesside paremaks juhtimiseks ja igapäevasteks uurimistegevusteks ning aitab tuvastada kahtlast tegevust.
Nortal on olnud partneriks ja teenusepakkujaks mõnedele maailma kõige efektiivsematele maksuorganisatsioonidele ning loonud umbes kolmandiku Eesti e-riigi lahendustest. Lisaks teistele suurprojektidele on ettevõte mänginud olulist rolli ka maksuameti süsteemi loomisel Eestis, mida USA mõttekoja
Tax Foundation raport hindab OECD kõige konkurentsivõimelisema maksusüsteemiga riigiks.
Nortal on ka Botswana esimese e-maksuameti autor. See 2014. aastal loodud lahendus tõi maksude deklareerimise Botswanas paberilt internetti ja lihtsustas protsessi oluliselt. Süsteem tegi võimalikuks täita deklaratsiooni vaid 5 minutiga, selle asemel et veeta tunde järjekorras ja täita suures koguses pabereid.
„On heameel realiseerida meie teadmisi ja oskusi ning rakendada Eesti maksukogumise ja riigi rahanduse parimaid praktikaid selles piirkonnas,“ lisas Raieste.
Nortal on rahvusvaheline strateegiliste muutuste ja tehnoloogia täisteenust pakkuv ettevõte, mille klientide hulka kuuluvad valitsused ja juhtivad ettevõtted üle maailma. Nortali eesmärk on läbi keeruliste protsesside lihtsustamise ja optimeerimise arendada sujuvalt ja efektiivselt toimivat ühiskonda. Nortal teostab projekte ligi kahekümnes riigis ning annab tööd enam kui 500 spetsialistile, kes viivad ellu kõrge kvaliteediga, ärikriitilisi ja suure ühiskondliku mõjuga projekte Euroopas, Lähis-Idas, Aafrikas ja Põhja-Ameerikas.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rahvusvaheline tarkvara- ning ärikonsultatsioonide ettevõte Nortal loob Omaanis käibemaksu haldamise lahenduse, millega juurutatakse uus maks ja mis kujundab ümber riigi senise fiskaalpoliitika. Projekt kogumaksumus on 10,5 miljonit eurot.
Analüütikute hinnangul on asjade internetiga (IoT) ehk värkvõrguga 2020. aastaks ühendatud ligikaudu 30 miljardit seadet. Järgmisena võiks sarnasel viisil saada ühendatud meie – inimesed, leiab Nortali e-identiteedi ekspert Karina Egipt.
Täna korraldab Tartu ülikooli arvutiteaduse instituut juba kuuendat aastat traditsioonilist karjääripäeva. Üritusel tutvustatakse IT tudengitele erinevate IKT sektoris tegutsevate ettevõtete praktikapakkumisi, aga ka tulevasi võimalikke karjäärisuundi ja nendeks vajalikke oskuseid.
Rahvusvahelise ärikonsultatsioonide ja tarkvaraettevõtte Nortali äriarendusjuhiks grupi tasandil ning Soome üksuse juhiks saab veebruarist Harri Koponen, kes on varasemalt juhtinud pikaajaliselt telekommunikatsiooni valdkonnas suurettevõtteid nagu Sonera Soomes, Tele2 Rootsis ning Wataniya Kuiveidis.
Kujuta ette, et sinu ettevõte on nagu maja, mis peab vastu vihmale, tormile ja ajahambale. Selle tugevus sõltub vundamendist, kandvatest seintest ja katusest. Kui mõni neist pole paigas, võib maja muutuda ebastabiilseks.