Euroopa Liidu üheks suurimaks vajakajäämiseks on riigipiiride üleste e-teenuste võrgu ehk ühtse digituru puudumine, mis näiteks Ameerika Ühendriikides toimib väga hästi, avas president Toomas Hendrik Ilves reedel Maailmapangas (World Bank) toimunud ürituse “Eesti IT päev – targad lahendused kestlikuks arenguks”.
- Eesti IT valdkonna eestvedajad tutvustasid Maailmapangas e-lahendusi. Foto: Katrin Eliste
“Euroopa Liidu probleem seisneb selles, et meil on 28 erineva maksusüsteemiga digiturgu ja see mõjutab meie majanduslikku konkurentsivõimet. Euroopa ei suuda enam USA ega Aasiaga konkurentsis püsida ja me kaotame aastas sadu miljardeid dollareid,” ütles president Ilves.
Lisaks president Ilvesele kõnelesid Maailmapangas Taimar Peterkop Eesti Infosüsteemi Ametist, Villem Alango Datel’ist ja e-Riigi Akadeemiast, Arne Ansper Cybernetica’st, Kris Hiiemaa Erply’st, Taavi Einaste Nortal’ist, Tiit Anmann SignWise’ist ning Andrus Viirg EAS’ist.
Üritusel räägiti meie tehnilistest lahendustest nagu digitaalne identiteet ja X-teeningtutvustati laiemalt Eestile omast mõtteviisi – avatusttehnoloogiale ja innovatsioonile, mis võib olla võtmeks teiste riikide arengule. Sündmuse eesmärk oli luua kontakte Maailmapangaga ja suurendada Eesti ettevõtete võimalusi olla kaasatud panga eri valdkondade projektidesse arenguriikides.
President Ilvese ja Maailmapanga peaökonomisti Kaushik Basu ühisel juhtimisel valmistatakse ühtlasi ette 2016. aasta Maailmapanga arenguraportit "Internet ja areng". Eestil on unikaalne võimalus raporti kaudu jagada oma e-riigi ülesehitamise kogemust ning kujundada valdkonna mõtlemist, seda eriti arengumaades ja rahvusvahelistes organisatsioonides. Raport uurib, kuidas saaks infotehnoloogiale toetumine mõjutada majanduskasvu ja avaliku sektori tõhusust, millised muudatused oleksid vajalikud nii seadusandluses, haridussüsteemis ja institutsioonides ning kuidas mõjutada ühiskonda olema muutustele vastuvõtlik ja avatud.
Seotud lood
Euroopa Parlamendi täiskogul toimunud arutelul, kus tutvustati digitaalse ühtse turu strateegiat, rõhutas Marju Lauristin ümberõppe vajadust.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.