SmartCap otsustas taas investeerida riigi raha idufirmasse Fits.me, hoolimata ettevõtte kehvast seisust, sest usutakse edu võimalusse.
Investoritelt kokku juba 13 miljonit eurot saanud idufirmal ei lähe kuigi hästi. Ettevõtte uus juht James Gambrell selgitas, kuidas saadud raha läheb kahjumi katmiseks, ettevõtte väärtust tuli alla hinnata ja sellega kahanes seniste investorite osakaal.
Fits.me finantstulemustest ei ole palju teada. Eestis registreeritud tütarettevõte Massi Miliano OÜ viimasest majandusaasta aruandest selgub, et ettevõte on käivet kasvatanud ja ärikahjumist välja tulnud. Kasv on aga tulnud teenuse müügist Suurbritannia emaettevõttele Fits.me Holdings Limited, põhitegevusest ehk virtuaalse proovikabiini teenusest saadav käive oli eelmisel aastal umbes 30 000 eurot väiksem kui tunamullu.
Juba 2011. aastal märkis samuti Fits.me-sse investeerinud Webmedia (praegu Nortal) toonane juht Taavi Kotka, et kui idufirma ei leia omale 2012. aasta suveks uut juhti, kes ettevõtte järgmisele tasemele aitaks, on senine meeskond läbi kukkunud. Juhivahetus toimuski, kuid alles tänavu kevadel, mil senine juht ja asutaja Heikki Haldre asus ärijuhi kohale. Tegevjuhi ametis on ameeriklane Gambrell, kellel on 25 aastat kogemusi tehnoloogiaettevõtetega ja kes peaks Fits.me raskustest välja tooma.
SmartCapis Fits.me investeeringuid haldav Andrus Oks selgitas, miks investeerimisotsus tehti.
Fits.me-l ei lähe kuigi hästi, ilmselt teate sellele viitavaid märke isegi. Kui niigi oli Fits.me-sse investeerimine riskantne, siis nüüd on see läinud mitu korda riskantsemaks. Miks on SmartCapi hinnangul Fits.me-sse investeerimine endiselt mõttekas?
Lisaks tavapärastele investeerimiskriteeriumitele, mida meie tiim hindas olulisel määral täidetuks, lisandus selles tehingus vajadus kaitsta enda osalust. Rahavooliselt negatiivses staatuses olevate ettevõtete osanikud peavad olema valmis ennast uue investeeringuga kaitsma või aktsepteerima olulise osaluse lahjenemise.
Teise põhjusena võib välja tuua toote-turu vastavuse ehk product-market fit, mille Fits.me on saavutanud. See tähendab, et on olemas märkimisväärne turunõudlus, mida toode rahuldab.
Kolmandaks, ettevõtte uus tegevjuht James Gambrell väärib võimalust end siinkohal tõestada. Gambrell on minevikus mitme ettevõtte puhul näidanud, et suudab keerulised olukorrad investorite jaoks positiivseks pöörata. Praeguses ringis investeeris ta ka ise olulises mahus kaasa, see näitab tema enda pühendumist ettevõttele.
Kui suure summa SmartCap sel korral Fits.me-sse investeeris?
Seekordne investeering on 200 000 eurot. Kogu senine investeering on 1,4 miljonit eurot.
Fits.me-l on kavas järgmisel aastal taas raha kaasata. Kas SmartCap osaleb ka siis?
Iga meie otsus eeldab kaalutlust sellel spetsiifilisel ajahetkel, seda otsust ette teha ei saa. Üldiselt teeb SmartCap investeeringuid kavatsusega teha ka jätkuinvesteeringuid samasse ettevõttesse. Arusaadavalt sõltub nende kavatsuste realiseerumine ettevõtte tulemuslikkusest.
Eelmisel aastal ütles ettevõtte toonane juht Heikki Haldre, et see, millal firma kasumisse jõuab, pole praeguses arengus tähtis. Samas nüüdseks on Fits.me tegutsenud kaheksa aastat ja tundub, et kasumisse jõudmist pole märgata. Milline on SmartCapi perspektiiv – millal võiks Fits.me kasumisse jõuda ja kas üldse?
Riskikapitalistide jaoks ei ole enamasti oluline mitte kasum, vaid see, et ettevõtte vallutaks turgu ja kasvataks sellega väärtust ning et oleks võimalik teha exit. Tehnoloogiaettevõtetest tehakse exit'eid enne kasumisse, positiivse rahavooni või isegi enne olulise käibeni jõudmist. Ettevõtte hind sõltub sellest strateegilisest väärtusest, mida tunnetab ülevõtja enda vaatevinklist – ülevõtja ostab endale võimaluse teenida täiendavat käivet ja pikemas perspektiivis kasumit. Ükski senine Eesti tehnoloogiaettevõtte exit ei ole olnud rahavooliselt plussis olevast ettevõttest.
Kui tõenäoliseks peate, et Fits.me õnnestub?
Otsustasime investeerida, seega usume endiselt edu võimalusse.
Mis saab SmartCapi investeeritud rahast siis, kui Fits.me peaks ebaõnnestuma? Kas selleks on ka mingisugune varuplaan?
Fits.me juhtkond tõepoolest töötab rohkem kui ühe stsenaariumiga.
SmartCapi kui riskikapitalifondi puhul on oluline, et investeeringute portfell tervikuna toodaks positiivse tulemuse. Riskikapitaliinvestorid võtavad tavapäraselt riske arvestusega, et enamik portfelliettevõtteid ei too raha tagasi. Samas toovad mõned edukad ettevõtted eraldivõetuna kogu investeeritud kapitali tagasi.
Kas GrabCADi exit võib kahju korvata?
Kui Fits.me investeering peaks tõepoolest täies ulatuses maha kantama, siis GrabCADi exit'ist teenitud kasum kindlasti katab selle.
Seotud lood
Virtuaalse proovikabiini teenust pakkuv ettevõte Fits.me kaasas uues investeerimisringis 4,2 miljonit eurot. Investorite hulka kuuluvad ettevõtte uus tegevjuht James B. Gambrell ja senised suurinvestorid Conor Venture Partners, The Entrepreneurs Fund ja SmartCap.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.