Enne eilset avalikuks tulnud müügitehingut, mida hinnatakse 77 miljoni euro suuruseks, sai Eesti idufirma GrabCAD investoritelt kokku ligikaudu 11,3 miljon eurot.
GrabCAD on olnud väga edukas raha tõstmisel, olles invesreeringute kogumahult teine Eesti idufirma TransferWise'i järel. Arvestades, et investorid tahavad enne ettevõttest väljumist oma investeeringu 7-10kordselt tagasi teenida, on tehnoloogiaväljaande TechCrunch pakutud müügisumma 100 miljonit dollarit ehk 77 miljonit eurot üsna tõenäoline.
Kuid kes olid need investorid, kes suurtehingust võidavad?
2010: Arengufond ja Astrec Invest – 260 000 eurot
2010. aastal asutatud GrabCAD sai oma esimese investeeringu samal aastal, kui Arengufond ja Marek Kiisale kuuluv Astrec Invest panustasid idufirmasse 260 000 eurot. Tookord ütles Kiisa, et nägi GrabCADis uut ja innovatiivset tööriista, millest tundis insenerina omal ajal puudust.
2011: Seedcamp – 50 000 eurot
Esimene välisinvesteering tuli Euroopa kiirendist Seedcamp, kus GrabCAD oli Londonis üks 2011. aasta kolmest võitjast. Kiirendi panus ettevõttesse oli 50 000 eurot. Uudisest teada andes ütles GrabCADi üks asutajad Hardi Meybaum, et Seedcamp on aidanud idul leida kontakte Euroopas ja USAs ning uusi strateegilisi partnereid.
2011: TechStars – 9000 eurot
Mõni kuu pärast Seedcampi võitu valiti GrabCAD USAs Bostonis paikneva kiirendi TechStars inkubaatorisse. Meybaum hindas, et ameeriklaste kiirendi abil toetavad GrabCADi parimad mentorid Bostoni lähistel ja sealviibimine aitab idul võita osa USA inseneri- ja tööstusturust. Inkubaatorist sai ettevõte 9000eurose rahasüsti. Bostonisse loodi ka ettevõtte peakontor.
2011: riskikapitaliettevõtted Matrix Partners, Atlas Venture, NextView Ventures ja ingelinvestorid John McEleney, Alex Ott, Angus Davis, Jon Stevenson – 880 000 eurot
Esimene rahvusvaheline investeerimisring turgutas GrabCADi 1,1 miljoni dollari ehk 880 000 euroga. Meybaum ütles siis, et raha läheb tegevuse laiendamiseks ja töötajate palkamiseks. Jon Stevenson on praegu GrabCADi asepresident tehnoloogia alal.
2012: Matrix Partners ja Atlas Venture – 3 300 000 eurot
Varem juba GrabCADi panustanud riskikapitaliettevõtted süstisid idusse 3,3 miljonit eurot. Meybaum selgitas siis, et selles ringis otsustati mitte kaasata uusi investoreid. Investeeringut plaaniti peamiselt kulutada Bostonis tegevuse laiendamiseks.
2012: Charles River Ventures, David Sacks, Atlas Venture, NextView Ventures, Matrix Partners – 6 800 000 eurot
Kuu aega veel ja GrabCADi viimasest investeeringust möödub kaks aastat. Uute investoritena lisandusid riskikapitalifirma Charles River Ventures ja ingelinvestor David Sacks, kes koos olemasolevate investoritega panustasid ettevõttesse 8,15 miljonit dollarit ehk 6,8 miljonit eurot. Taas teatas Meybaum, et raha läheb idufirma kasvu kiirendamiseks. Samal aastal kasvas inseneridele mõeldud platvormi kasutajate arv kuue kuuga 180 000 inimese võrra 250 000ni, mis moodustas 10% ettevõtte potentsiaalsest kliendibaasist.
Seotud lood
Täna allkirjastasid Eesti start-up GrabCAD ning maailma juhtiv 3D printerite ja printimislahenduste tootja Stratasys (NASDAQ: SSYS) ostu-müügi lepingu. GrabCAD’i kaaslooja ning tegevjuht Hardi Meybaum jätkab ettevõtte juhtimist grupi siseselt.
Kõik investorid on tehinguga äärmiselt rahul, ütles GrabCADi juht Hardi Meybaum müügitehingu kohta. Samas lubas ta peagi tulla välja uue huvitava projektiga.
Skype’i kõrval on GrabCADi müük vaieldamatult üks suuremaid tehinguid Eesti idufirmade maastikul, kuid edukaid väljumisi on olnud teisigi.
Mul on tõeliselt soe tunne, kuidas Eesti on ehitanud üles maailma suurima inseneribüroo, kommenteeris GrabCADi suurtehingut ettevõtte esimene investor Marek Kiisa.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi: võisteldakse tööjõuturul ja IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgus Äripäeva raadio saates.