Tõhusa küberturbe tagamiseks tuleb sellega seotud riskihaldus integreerida äriprotsessidesse. Maksu- ja tolliameti infoturbejuht Thea Sogenbits toob sellega seoses välja olulised põhimõtted.
- Tõhus küberturberiskide haldamine tagab ärikriitilise teabe turvalisuse (pilt on illustratiivne). Foto: Evi Schults
Küberturvalisus on organisatsioonide üks olulisemaid toimepidevuse tagamise nurgakividest. Täna seisavad nii suured kui väikesed organisatsioonid silmitsi pidevalt muutuvate riskide ja ohtudega.
Sellega seoses on kasulik meeles pidada mitut olulist põhimõtet.
Lähtu oma organisatsiooni eripärast
Õnneks või kahjuks ühtseid terviklahendusi ei ole. Riskihindamise läbiviimisel on oluline mõista ja arvestada oma organisatsiooni konteksti. Sinna kuulub tegevusvaldkonna, eesmärkide, sisemiste ja väliste tegurite ning riskihindamise ulatuse mõistmine.
Konteksti mõistmisest saab alguse organisatsiooni vajadusest lähtuv kaitsetarve ja riskide kaardistus ning sellele tuginedes saad valida organisatsiooni kaitsetarbega sobivad meetmed.
Riskihindamine on pidev protsess
Riskihindamine pole ühekordne tegevus, vaid on pidev protsess. See lähenemine võimaldab proaktiivselt tuvastada riske ja vähendada nende riskide realiseerumisel tekkivat kahju.
Samuti aitab pidev jälgimine tagada organisatsiooni ärikriitilise teabe kaitset ning sujuvat igapäevatöö toimimist ka digitaalses keskkonnas.
Kaasa hindamisse olulised osapooled
Riskihindamisse peaks olema kaasatud organisatsioonisiseselt konkreetsete valdkondadega seotud osapooled nagu näiteks IT-, õiguse, vastavuskontrolli vastutajad ja tippjuhtkond. See tagab, et riskide hindamisel arvestatakse erinevate vaatenurkade, ekspertarvamuste, kogemuste ja teadmistega. See omakorda aitab tagada kvaliteetset riskide haldamist ning on oluline kaitsemeetmete väljatöötamisel ja rakendamisel.
Tõhus küberturberiskide haldamine muudab organisatsiooni vastupanuvõimelisemaks muutuva ohukeskkonna suhtes, tagades samal ajal ärikriitilise teabe turvalisuse ja organisatsiooni igapäevase stabiilsuse. Need põhimõtted aitavad kujundada süstemaatilist ja tulemuslikku küberturberiskide juhtimise strateegiat.
Neli päeva kasulikku koolitust
Kui soovid saada teadmisi, kuidas luua organisatsiooni infoturberaamistikku ja seda töös hoida või kuidas tulla edukalt toime intsidentidega, kutsun sind Küberturbejuhi kooli. Neljapäevasel koolitusel saad oskused ja teadmised küber- ja infoturbejuhi ülesannete täitmiseks ning algteadmised edasiseks edukaks sertifitseerimise poole pürgimiseks.
Loe koolitusest lähemalt siit:
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti IT-sektoris on pilvetehnoloogiate kasutuselevõtt kasvanud viimastel aastatel märkimisväärselt, kuid paljud organisatsioonid seisavad silmitsi suurte infrastruktuuriliste muudatuste vajadusega. Üheks oluliseks sammuks selles arengus on andmebaaside migratsioon pilvepõhisele platvormile, näiteks Azure'i pilve. Õnneks on märgata trendi, mille kohaselt näevad kohalikud IT-juhid seda protsessi mitte ainult tehnilise muudatusena, vaid võimalusena suurendada organisatsiooni paindlikkust, turvalisust ja innovatsiooni.